Vestel Elektronik 2018 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (07.08.2018)

Vestel Elektronik 2018 / 2. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı:  9.15 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 9.70TL
Potansiyel Getiri: %6

2Ç18 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Güçlü operasyonel performans

 Vestel Elektronik 2Ç18’de güçlü operasyonel performansın etkisiyle, beklentimizin üzerinde 129mn TL net kar açıklamıştır.

 Satışlar güçlü 41% ihracat büyümesinin etkisiyle 31% seviyesinde gerçekleşirken, %15.1 FVAÖK marjı da beklentimizin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Bugün hisse etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Elektronik satışlarında %33; beyaz eşyada %36 büyüme

 TV segmentinde büyüme yurtdışında pozitif kur, yurtiçinde fiyat artışlarının etkisiyle %33 olarak gerçekleşmiştir. Beyaz eşya tarafında ise yurtiçinde yüksek baz etkisine rağmen, sektörün üzerinde performans göstererek, Vestel şu ana kadar ki en yüksek pazar payına ulaşmıştır. Şirket, yurtdışı pazarlarındaki güçlü talebin etkisiyle beyaz eşyada yıllık bazda %36 büyüme kaydetmiştir.

 Şirket’in brüt kar marjı panel fiyatlarındaki gerileme, olumlu kur hareketleri ve ürün karmasının etkisiyle yıllık bazda 7.1 puan iyileşerek %28.2 seviyesinde gerçekleşmiştir. Şirket’in FVAÖK marjı ise 2Ç18’de yıllık bazda 6.8 puan artarak %15.1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

3Ç18 Beklentileri

 Şirket önümüzdeki çeyrekte yurtiçinde beyaz eşya talebindeki zayıflığın devam etmesini beklerken, yurtdışında ise yeni kontratların etkisiyle güçlü büyümenin süreceğini tahmin etmektedir.

 TV tarafında ise şirket yurtiçinde zayıflığın devamı ve yurtdışında ise yılın ikinci yarısında ilk yarıya nazaran iyileşme beklenmektedir.

 Hammadde maliyet tarafında ise, çelik ve plastik fiyatlarında bir miktar iyileşme beklenirken, panel fiyatlarının da dip seviyelerine ulaşması itibariyle, yükseliş trendine geçmesi öngörülüyor.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN