“Ünlü” bankaların tahminleri ve vaatler

Seçimlere bir aydan daha az bir zaman kala ekonomik vaatlerin hem iktidar hem de muhalefet bloğundan toz pem­be bir renkle havada uçuştuğunu görmekte­yiz. Aslında her iki bloğu oluşturan partilerin kendi partilerine özel sayfalar dolusu ekono­mi programları var ancak oy verecek kesimin zamanla apolitik hale gelmesi ve bununla da dolaylı bağlantısı bulunan okuma alışkanlığı dikkate alındığında popülist söylemlerin oy verme tercihini etkileyecek olması kuvvetle muhtemeldir.

Şimdi bu söylemlerden ekonomi ile ilgili olan bazılarını ele alalım: Muhalefet bloğu­nun Cumhurbaşkanı adayı Sn. Kılıçdaroğ­lu’nun ilk 100 günde yapılacaklar başlığı al­tında:

Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçı­rılan gelirleri geri getirmek için “Malvarlıkla­rının Geri Alınması Ofisi” kurulacak, Kızılay ticarethane olmayacak, Esnaf Bakanlığı kuru­lacak, 4-5 yerden maaş alma dönemi bitecek, Çiftçilerin ve balıkçıların kredi faizleri siline­cek, Kamuda personel alımında mülakat uygu­lamalarına son verilecek, Kamu Özel İşbirliği projelerinde dolar avro bazlı soyguna son ve­rilecek. Yükümlülükler TL’ye çevrilecek, 418 milyar dolar bu milletin cebine konulacak, Ai­le Destekleri Sigortası Kanunu yürürlüğe ko­nacak. İnsan onuruna yakışan bir sosyal yar­dım sistemi kurulması gibi vaatler var…

Ayrıca Millet İttifakı Cumhurbaşkanı ada­yının bir de Kurban Bayramı’nda emeklilere iki maaş ikramiye verilmesi ve depremzede­lere verilecek yeni konutların ücretsiz teslim edilmesi vaatlerinin yanı sıra hükümet etme­leri halinde konvansiyonel para politikasına geçeceği ve yurtdışından yabancı kaynak bu­lacağı ifade edilmişti.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!