Turkish Yatırım’ın Yapı Kredi 2013 Yıl sonu Hedef Fiyatı

Yapı Kredi Hisse Yorumu

Yapı Kredi Bankası 3Ç12 konsolide olmayan mali tablolarında önceki döneme göre %54’lük artışla 542 mnTL net kar açıkladı. Banka böylece dokuz aylık dönemde karını yıllık %1,3 artışla 1.401 milyon TL’ye çıkarırken, özkaynak karlılığı %14,3 oldu.Yapı kredinin karının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ; hem düşük kalan operasyonel giderler hem deönceki dönem banka plasmanları için ayrılan karşılıklardan 43 milyon TL’lik kısmın iptalinden kaynaklanmasından kaynaklanmıştır.

Yapı Kredi’nin kredilerindeki %1,3 artış sektördeki %2,5 büyümenin altında kalırken ki burada TLkredilerdeki %2,9’luk artış ana etmendir, mevduatın sektörde %2,7’lik büyümenin gözlendiği bir dönemde sabit kaldığını görmekteyiz.

Bankanın bu çeyrekte de TL kredilere yoğunlaştığını ve özellikle yüksek getirili tüketici ve kredi kartlarında büyümeye öncelik verdiğini görmekteyiz. Yapı Kredi’nin yılbaşından beri TL kredileri %16 artarken, döviz kredilerindeki %2’lik azalmada bu politika sonucu olmuştur.Yapı Kredi Bankası fonlamasını mevduat ve para piyasasından sağlarken, Kredi getirilerinde ki artışa paralel ( çeyrek bazda 10 puan arttı) fonlama maliyetlerinin düşüş göstermesi ve kredilerdeki yeniden fiyatlamanın yukarı yönlü olması net kar marjının daha da hızlı artmasına sebep olmuştur. Yapı Kredinin net faiz marjının çeyreklik bazda 37 baz puan artışla %5’e, dokuz aylık dönem itibariyle de %4,7 seviyesine yükselmiştir.Kredi karşılıklarındaki hızlı yükselişe karşın , genel karşılıklardaki gerileme brüt risk maliyetinin çeyreklik bazda 38 baz puan azalmasına ve 126 baz puan olarak gerçekleşmesine imkan sağlamıştır.

Yapı Kredi Bankası Eurobond portföyünün ağırlığı dolayısıyla, Basel II düzenlemelerinden en olumsuz etkilenen banka olmuştur. Basel-II kapsamında %100 risk ağırlığına tabii tutulması nedeniyle sermaye yeterlilik rasyosunda 135 baz puanlık geri çekilme ile %13,17 gibi görece düşük bir seviyede oluştuğunu görmekteyiz.

Fakat hem yatırım yapılabilir notu ile olumsuz Eurobond etkisinin kalkacak olması ve hem satılmaya hazır finansal varlıklar olarak sınıflandırılması hem de sigorta biriminin olası satışı orta ve uzun vade Sermaye Yeterlilik rasyosunun engel olarak görmemize engellemektedir.

Yapı Kredi bankasında bankacılık sektörü özsermaye maliyetindeki aşağı yönlü revizasyonumuz neticesinden 12 aylık hedef fiyatımız 5,80 TL ve tavsiyemiz ALIM yönündedir.

Turkish Yatırım 2012 Aralık Aylık Bülteni

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir