Turkish Yatırım’ın Vakıfbank 2013 Yıl sonu Hedef Fiyatı

Vakıfbank Hisse Yorumu

Vakıfbank 3Ç12 konsolide olmayan mali tablolarında 305 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan rakam bir önceki yılın aynı çeyreğinin %3 altında ama önceki çeyreğe göre ise %7 yukarı da gerçekleşti.

Banka eğer bu çeyrekte 31mn TL tutarında serbest karşılık ayırmamış olsaydı, kar rakamı daha da yüksekolabilecekti.Banka’nın net karının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin temel nedeni ; net faiz marjındabeklentiler üzerindeki artış, karşılık iptalleri ve beklentilerin üzerinde gerçekleşen ticari kar olarakdikkat çekmektedir.Vakıfbank, TL kredilerdeki %5,5’lik artış sayesinde ,KOBİ ve bireysel kredilerin öncülüğünde bu çeyrektetoplam krediler %3,5 artarken, YP kredilerde ise %0,6’lık daralma kaydedildi.Fonlama tarafında ise TL mevduat büyümesi %1 ile sınırlı olmasına karşın, YP mevduatın USD bazında %6,4 büyüme kaydetmesi, toplam mevduatın çeyrek bazda %1 artış kaydetmesine imkan vermiş görünümündedir. TL mevduat maliyetindeki 40 baz puanlık azalma TL kredi mevduat spreadinin çeyrekbazda 50 baz puan artmasına olanak sağlarken, kredi mevduat oranı da %101’den %104’e yükselmiştir.TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirilerindeki ( %15’lik) düşüşe rağmen, Bankanın mevduat maliyetlerindeki gerileme kredi mevduat spredlerini olumlu etkilemiş, TL kredi getirileri artmış ve bankanın net faiz marjı da 57 baz puan artarak %4,9 olarak gerçekleşirken, dokuz aylık net faiz marjı da%4’den %4,6’ya yükselmiştir. Net faiz gelirleri de önceki döneme göre %16 artış kaydetmiştir.Vakıfbank’ın , Net alım satım karı 47 milyon TL olarak gerçekleşirken, Banka menkul kıymet portföyünden 45,2 milyar TL alım satım karı kaydetmiş, Döviz ve türev ürünler tarafında ise swap maliyetlerinin düşmesi sonucunda zarar 28,1 milyar TL’den 10,1 milyar TL’ye gerileme göstermiştir.

Aktif kalitesindeki bozulmanın etkisinde risk maliyetinin artan kredi karşılıkları neticesinde çeyreklik bazda 46 baz puan artmasına neden olurken, takipteki krediler oranı çeyreklik 24 baz puan artarak%3,7’e çıkmış, Sorunlu kredilerin önemli kısmı üçüncü grup kredi olarak kaydedilirken bankanın karşılık politikası gereği kredi değer düşüş karşılık oranı %90’a gerilemiş, özel kredi maliyeti çeyreklik 40 baz puan artarak %1,1 olarak gerçekleşmiştir.

Bankanın vadeye kadar elde tuttuğu YP cinsi menkul kıymetlerinin önemli kısmını satılmaya hazır portföye almasıyla Vakıfbank’ın sermaye yeterlilik oranı Basel II kriterlerinde göre %13,7’ye yükselmiştir. Benzer bankalarda %16 seviyesinde olan özkaynak karlılığı Vakıfbank’ta %13’lerde bulunmaktadır.

Vakıfbank’ta bankacılık sektörü özsermaye maliyetindeki aşağı yönlü revizasyonumuz neticesinden 12 aylık hedef fiyatımız 5,25 TL ve tavsiyemiz ALIM yönündedir.

Turkish Yatırım 2012 Aralık Aylık Bülteni

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir