Dolar Endeksi: Dünya Bankası raporuna göre enflasyonist baskı

Dünya Bankası’nın Nisan 2024 “Emtia Piyasaları Görünümü” raporuna göre, 2022’nin ortasından 2023’ün ortasına kadar küresel emtia fiyatlarında yaklaşık %40’lık bir düşüş yaşandı. Bu düşüş, geçen yıl genel enflasyonu azaltmada belirleyici bir rol oynadı. Ancak, 2023’ten bu yana Dünya Bankası’nın emtia fiyatları endeksi neredeyse sabit kaldı.

Raporda, küresel emtia fiyatlarında bu yıl %3, 2025’te ise %4’lük bir düşüş öngörülüyor. Bu düşüşün, genel enflasyon üzerinde çok az bir etkisinin olacağı belirtiliyor ve bu durumun merkez bankalarının faiz oranlarını hızla düşürmeyi zorlaştırabileceği vurgulanıyor. Jeopolitik gerilimlerin petrol ve diğer emtiaların fiyatlarını desteklediği ve Orta Doğu’daki çatışmaların petrol arzını etkileyebileceği belirtiliyor.

Altın fiyatlarının jeopolitik belirsizliklerden etkilenebileceği ve yeşil teknolojilere yapılan yatırımların temel metallerin fiyatlarını artırabileceği de raporda yer alıyor.

Dolar Endeksi ve ekonomik takvim, yatırımcıların karar alma süreçlerini destekler. Bu araçlar, doların diğer büyük para birimleri karşısındaki performansını değerlendirmek için önemli ekonomik olayların ve göstergelerin zamanlamasını izler.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksine baktığımız zaman destek noktası 104 ile direnç noktası 106 arasında ilerleme görmekteyiz fakat 16 Nisan’dan itibaren bir düşüş söz konusu. Bundan sonrasında 103 104 seviyesine bir destek inişi sonrasında ise bu aralıkta belirli bir süre sabit ve paralel ilerleme söz konusu olabilir. Genel olarak Ekim 2023’e nazaran daha çok destek seviyelerin test eden bir dolar endeksi ile karşılaşmaktayız.

Momentum 0.4 ile eksileri doğru inebilir. Bundan sonrasında half trend sat sinyali verebilir ve bu aralıkta satış odakları görülebilir.

Son olarak, Dünya Bankası yetkilileri, merkez bankalarının emtia fiyatlarındaki ani yükselişlerin enflasyon üzerindeki etkilerine dikkat etmesi gerektiğini vurguluyor.

Okan Özdemir