Türk Hava Yolları 2018 / 3 Aylık Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (10.05.2018)

Türk Hava Yolları 2018 / 1. Çeyrek Bilanço Analizi

Mevcut Hisse Fiyatı: 16.50 TL
Hedef Hisse Fiyatı: 23.20TL
Potansiyel Getiri: %41

1Ç18 Finansal Sonuçlar – Olumlu

Daha iyi karlılık
 THY 1Ç18’de piyasa beklentisinden iyi 314mn TL net zarar açıklamıştır. Piyasa beklentisi 533 mn TL net zarar iken bizim beklentimiz 675mn TL net zarar idi.

 Şirket’in satış gelirleri ve FVAÖK rakamı piyasa beklentisinin %5 üzerindedir.

 Düşük finansal giderler sayesinde net zarar rakamı beklentilerden iyi gerçekleşmiştir.

İyi fiyatlama
 THY’nin yılın ilk çeyreğinde birim yolcu getirisi dolar bazında %19 artarken, birim giderleri ise özellikle yüksek petrol fiyatları nedeniyle %10 yükselmiştir. Yakıt dışı giderlerde ise artış 7% olmuştur.

 Çeyrek esnasında tüm faaliyet gösterilen bölgeler birim yolcu gelirlerlini olumlu etkilerken başı %24/%23 artışla Avrupa ve Amerika çekmiştir.

Sonuçlar olumlu
 Şirket’in 1Ç18 sonuçları operasyonel karlılık açısından piyasa beklentilerinin hafif üzerinde iken net zarar beklentilerden iyi gelmiştir. Bu nedenle hisse üzerindeki etkisinin olumlu olacağı kanaatindeyiz.

EÜ tavsiyemizi 23.20TL hedef fiyatla sürdürüyoruz
 Talepte görülen iyileşmenin devam ediyor olması ve ileriye dönük rezarvasyonlardaki olumlu seyir nedeniyle Şirket için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Ayrıca son dönemde artan petrol fiyatlarının şirketin %50 hedge politikası (Körfez ülkeleri havayollarında %0) ve Avrupalı havayolu şirketlerine görece düşük maliyet bazı nedeniyle THY’nin karlılığında major bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

Raporun tamamı için tıklayın.
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin