Tüpraş Hisse Yorumu / Ziraat Yatırım – (14.05.2015)

Tüpraş Hisse Yorumu

“Tüpraş’ın Net Dönem Karı İlk Çeyrekte 275mn TL ile Beklentilerin Üzerinde Gerçekleşti…”

Tüpraş’ın ana ortaklık net dönem karı 1Ç2015’te 275mn TL ile hem bizim beklentimiz olan 162mn TL’nin hem de 250mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir.  Tahminimizdeki sapmada vergi gelirlerinin 307,6mn TL ile beklentimizin (180mn TL) üzerinde gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Şirketin net satış gelirleri 1Ç2015’te petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle bir önceki yıla göre %25,1, bir önceki çeyreğe göre de %23,1 oranında daralmış ve 6,9 milyar TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan rafineri marjlarındaki ciddi iyileşmeyle birlikte, oldukça yüksek stok zararına rağmen şirketin brüt karı bir önceki yıla göre %22 oranında artmış ve 498,7mn TL ile iyi bir görüntü sergilemiştir.

Aynı şekilde şirketin FAVÖK’ü de %27,8 oranında artarak 400mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı da bir önceki yılki %3,4 seviyesinden %5,8’e ulaşmıştır. Şirket kurlardaki hızlı yükseliş nedeniyle diğer faaliyetlerden 223mn TL gider kaydetmiş ve bu durum şirketin faaliyet karının 104mn TL’ye gerilemesine neden olmuştur. Finansman giderleri de ilk çeyrekte 111mn TL’ye yükselen Tüpraş vergi öncesi 23mn TL zarar kaydetmiştir. Ancak Tüpraş yapmış olduğu yatırımlara istinaden almış olduğu vergi teşvikleri nedeniyle 1Ç2015’te 307,6mn TL vergi geliri kaydetmiş ve buna bağlı olarak 275mn TL net dönem karı açıklamıştır.

İlk çeyrekte rafineri marjlarının çok iyi seyretmesi ve petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte ürün talebinde görülen artış Tüpraş’a olumlu yansımış ve Şirket kar marjlarında önemli iyileşmeler kaydetmiştir. Diğer taraftan dolar kurundaki sert yükseliş ise şirketin karlılığını olumsuz etkilemiştir.

Tüpraş’ın tahmini değerini, beklentilerimizdeki değişiklikler ve piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak 14.925mn TL’den 16.629mn TL’ye yükseltiyoruz. Tüpraş hisse senetleri güncellediğimiz hedef piyasa değerine göre sadece %1,7 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, hedef piyasa değerini yükseltmemize rağmen Tüpraş için daha önceki “EKLE” önerimizi “TUT” olarak değiştiriyor ve hedef hisse fiyatını da 66,40TL olarak güncelliyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir