Piyasa Yorumları / IşıkFX – (14.05.2015)

TL Güç Kazanıyor

Nisan ayında, gelişmekte olan para birimlerinin geri dönüşüne bu hafta TL’de eklendi.  ABD’den beklentilerin altında gelen veriler ile faiz artışının ertelenebileceği beklentilerinin artması doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine yol açtı.

Son dönemde Türkiye CDS’lerinde düşüş görülse de bu risk primindeki iyileşmenin kalıcı olması zor görünüyor. Gerek seçim öncesi karşılaşabilecek riskler gerekse senenin ikinci yarısında FED’den gelebilecek faiz artışının dolardaki değerlenmeyi artırmasıyla TL üzerinde oluşacak baskı CDS’lerin tekrar yükselmesine neden olabilir.

Kurdaki kısa süreli düzeltmelerin kalıcı olabilmesi için  petrol fiyatları, iç gelişmeler ve Avrupa ekonomisindeki toparlanmanın ivmesi etkili olacaktır. AB ekonomisindeki toparlanma ihracatımıza önemli katkı yapacağından ekonomimiz için oldukça önemli.

EurUsd paritesindeki yükselişte TL’deki değer kazancının bir başka sebebi. Ayrıca son seçim anketinde mevcut partinin yeniden tek başına iktidar olacağı beklentisinin artması, istikrarın devam edeceği düşüncesinin güçlenmesi ile endeks ve kura destek oldu.

BİST 100’de yükseliş devam ediyor. Kurdaki yükseliş ve iktidar partisinin seçimi kazanacağı beklentileri ile 87 binin üzerine çıkan endekste 50 günlük ve 200 günlük ortalamaların kesiş mesi olarak tanımlanan death cross yaşanmadı. 87 binin üzerinde kapanışların devamı ile 88 bin 750 daha sonrada 90 bin seviyesi görülebilir. 86 bin ve 84 bin 350 seviyelerine geri çekilmeler gözlenebilir.

Kurda ise 2.60 seviyesinin altına inmiş durumdayız. 89 günlük üssel hareketli ortalamasını olan 2.6140 seviyesinin kırdıktan sonra düşüşe devam eden paritede 2.5820 desteği önemli. 2.60 seviyesinin üzerinde kapanış yaparsak 2.6220 seviyesine toparlanma görebiliriz.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir