Tüpraş Hisse Yorumu / Ekinciler Yatırım – (03.07.2013)

Tüpraş Hisse Yorumu

Hedef Fiyat 53,00

• Mali Analiz: Tüpras 2013 1. çeyrekte beklentilerin altında 128,5 milyon TL net kar açıklayarak çeyreklik bazda %55’lik bir kar azalısı yasandı. Satıslardaki azalıs ve ürün fiyatlarındaki azalıs ciroya olumsuz etki ederken, net rafineri marjındaki düsüs ve üretim maliyetlerindeki artısın ise brüt kar marjına olumsuz yansıdıgı görülmektedir. Bu dogrultuda son çeyrekte sirketin brüt kar marjı ve FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyregine göre sırasıyla %3,3’den %2,8’e ve %2,2’den %1,7’ye gerilemistir. Operasyonel karlılık marjlarındaki düsüs ve $/TL kurundaki artısın da etkisiyle artan net finansal giderler sonucunda Vergi Öncesi Kar geçen yılın %87 altında ve 45,5 milyon TL olarak gerçeklesti. Diger yandan, RUP projesi ile ilgili olarak 87 milyon TL tutarındaki indirimli kurumlar vergisi tesvikinin bu çeyrekte gelirlesmesi sonrasında sirketin net dönem karının 128,5 milyon Tl olarak gerçeklestigi gözlendi. Sirketin satıs gelirleri ise bir önceki yılın ilk çeyregine göre %11 azalıs göstermis ve 8,2milyar TL olarak elde edilmistir.

• Yatırım Hakkında:  Tüpras 2.7 milyar $’lık kapasite artırım projesinde %78 oranında yatırımın tamamlandıgını açıkladı. Sirket projenin Kasım 2014’de tamamlanması ile 550 milyon $’lık FAVÖK artısı saglayacagı beklentisini tekrarladı. Bu yatırımın Tüpras’ın kârlılıgını %50 oranında artırması beklenmektedir. %67 oranında beyaz ürün oranının proje sonrası %85’lere çıkması beklenmektedir. Böylece katma degeri daha yüksek ürün elde edilecektir. Residium Upgrading uygulamaları tüm dünyada kapasite ve karlılık artırıcı bir çözüm olmustur.

• Beklenti: Tüpras 2013 yılında 8ran’dan petrol ithalinin 5.5 milyon tona inmesini bekliyor. 2011 yılında 9.7 milyon tondan 2012 yılında 7.2 milyon tona inen petrol alımları Haziran ayında ABD tarafından Türkiye’ye saglanan muafiyet kapsamında 2013 yılında da 5.5 milyon seviyesine inmesi bekleniliyor.

• Degerlendirme: Fuel Oil Dönüsüm Projesi’nin Kasım 2014’te devreye girmesiyle uzun vadeli olumlu bir görünüm sunacak TUPRS hisseleri için tavsiyemiz “Endekse Paralel Getiri” olarak devam etmektedir. Hisse için yeni hedef fiyat 53,0 TL olarak belirlenmistir. Hisse 8,95× F/K ve 2,34× PD/DD ile islem görmektedir.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

Ekinciler Yatırım Araştırma

Tüm Tüpraş hisse yorumları için tıklayın!

TÜM HİSSE YORUMLARI İÇİN TIKLAYIN!

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir