TAV Havalimanları Hisse Yorumu / Ahlatcı Yatırım – (11.07.2018)

TAV Havalimanları Hisse Yorumu

Temel Görünüm

Şirket tarafından açıklanan 2018 1. Çeyrek mali tablolara göre yılın ilk 3 ayında 1,1 milyar TL satış geliri elde edilirken, geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda %27’ye yakın bir artış kaydedilmiştir. Faaliyet giderlerinde %30’dan fazla artışa rağmen net esas faaliyet karı ise yıllık bazda %55 artış göstermiş ve 280 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Fakat finansal giderlerin geçen yılın aynı dönemine göre %68 oranında artış göstermesi, dönemsel vergi giderinin de benzer şekilde %70 oranında artması, net dönem karının 26,4 milyon TL düzeyinde gerçekleşmesine neden olmuştur. Geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda net dönem karında %32 oranında azalma yaşanmıştır. Bu durum hisse üzerinde negatif bir baskı yaratsa da faaliyet gelirinde bir bozulma olmaması önemli gözükmektedir.

Şirketin Geleceğe Yönelik Beklentileri

Atatürk Havalimanı operasyonlarının 2018 tüm yıl devam edeceği varsayımıyla;
-İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar yolcu büyümesi %6-%8 arasında,
-İstanbul Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hatlar (Origin and Destination) yolcu büyümesi %9-%11 arasında,
-TAV Havalimanları Holding toplam yolcu büyümesi %10-%12 arasında,
-Ciro artışı %2-%4 arasında,
-FAVÖK artışı %5-%7 arasında,
-Net Kâr’da çift haneli büyüme,
-Yatırım harcamaları yaklaşık 80 milyon avro seviyesinde öngörülmektedir.

Teknik Görünüm

Son iki yıllık süreçte 10,00 seviyelerinden başlayan yukarı yönlü bir trend içerisinde hareket eden hisse fiyatı, dönem oluşan satış baskısına rağmen trend üzerinde kalmayı başarmış ve yükselişine devam etmiştir. 2018 yılı ilk çeyrek dönem finansal tablolar sonrasında oluşan satış baskısı ve Borsa İstanbul geneline hakim olan negatif hava hissenin pozitif trend çizgisini tekrar test etmesine neden olurken, daha sonra hızlı bir toparlanma olması dikkat çekmektedir. Mevcut görünüm içerisinde 18,70 önenmeli bir destek noktası olarak karşımıza çıkarken, bu seviye üzerinde olası geri çekilmelerin sınırlı kalma ihtimali güçlü gözükmektedir. Genel eğilim çerçevesinde yukarı yönlü hareketlerde ise 23,50 -25,00 ve 26,40 seviyeleri sırasıyla hedef konumuna gelebilir.

HİSSENİ SEÇ, ANALİZİ E-MAİLİNE GELSİN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin