Yeni Dönem, Yeni Kabine, Ekonominin ve Piyasaların Yeni Yolu

Yaşar Erdinç – 11.07.2018

Önceki akşam yeni Yönetim ve Yürütme görevine başladı. Parlamenter sistemden, Başkanlık sistemine geçiş yaptık. Yeni dönemin ve kabinenin ülkemize, insanlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. 2017’nin Nisan ayında Anayasa’ya Evet diyerek Türk seçmeni bu yeni yapıyı onayladı şimdi de uygulamasını hep birlikte tecrübe edeceğiz. Yeni kabine açıkladığında, piyasaların gözü ekonominin patronunun kim olacağındaydı.

Aslında, kişiler ilk anda önemli olsa da, kişilerden ziyade uygulamaları ve atacakları adımlar önemli olacaktır. 2002 yılında Ak Parti iktidara geldiğinde Ali Babacan’ı kimse tanımıyordu ama Türk ekonomi tarihine (bana göre) önemli izler bırakarak adını yazdırdı. Verdiği hizmetleri kimileri eleştirebilir kimileri tam destekleyebilir ama bana göre adını altın harflerle yazdırdı. İki defa krizin eşiğinden ülkeyi döndürdüğünü söyleyebilirim. Şimdi de Ali Babacan’ın yetkilerindeki ve hatta çok daha etkili ve yetkili kişi Berat Albayrak’tır. Çok daha yetkili diyorum çünkü, şu an yeni sistemde yürütmenin yapacağı tüm idari ve yönetsel kararlar yine yürütme tarafından Cumhurbaşkanlığı Kararnameleriyle yerine getirilecek. Yani, TBMM’den bir yasanın geçmesi vs beklenmeyecek. Ayrıca eskiden bütçe TBMM tarafından onaylanırken, artık bu yetki Cumhurbaşkanı’nın (Başkanın) elinde olacak. Şu an Maliyet politikası ve Para Politikası da tek elde toplanmış durumdadır. Zaten kabinenin açıklanması öncesinde sayın Cumhurbaşkanı, artık bundan sonra maazeret beyan edemeyeceklerini, ellerinde bütün yetkilerin olduğunu vurgulamıştır.

Kabine açıklandıktan sonra dolar/TL kurunda 4.60 seviyelerinden 4.75 seviyelerine kadar yükseliş olmuştu. Dün de kur 4.65’e kadar geriledikten sonra kendini yeniden 4.70 üzerine atarak, 4.70-4.74 aralığında dalgalandı. Merkez Bankası yasasında kararname ile değişikliler yapıldığı haberi sonrasında başlayan yukarı hareket, kabinenin açıklanması sonrasında devam etmişti. Her zaman piyasanın ilk verdiği tepkilere çok fazla takılmamak gerektiğini belirtirim. Dünkü tepki de bunlardan biriydi.

Sizler benden şimdi geniş kapsamlı bir analiz istiyorsunuz ve örneğin Emre Tokul twitinde şöyle diyor; ” hocam sizden önümüzü görmek adına bir yayın bekliyoruz. Bu süreçte bizi neler bekliyor?” Buna benzer başka twitlerde var. Dün ekonominin yeni patronu Berat Albayrak ilk mesajını verdi.

Devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN