PETKM Analizi: Özgür Filistin için protestolar sürüyor

İsrail savaş uçakları, Pazar günü Güney Gazze Şeridi’nde yoğun bombardıman sırasında Han Yunus ve Refah şehirlerindeki su temin hatlarını ve bağlantı yollarını yok etti.

BM’de 168 ülke Filistinde 2 ayda 7 binden fazla çocuğun ölümüne karşı çıkıp, ateşkes için oy kullanırken İsrailleşmiş/terörleşmiş ABD veto oyu kullandı ve çocuk öldürülmesinin devamına ve sivil yerleşim yerlerinin bombalanmasına devam oyu kullandı. Anlaşılan dünya 5’ten büyük değil.

Batı’da rektörler sesini yükseltince baskı ile makamlarından indiriliyor. Almanya ise sus pus Olaf Sholz. İspanya eylemlerini sürdürüyor ve Londra’da binlerce kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Grafik TradingView’den

PETKM hisse senedinin piyasada şu anda bir satış baskısı altında olduğunu söylemek mümkün. Osilatör Derecelendirmesi “Sat” yönlü bir sinyal verirken, Relative Strength Index (RSI) aşırı satım bölgesine yaklaşmış durumda, bu da aşağı yönlü bir potansiyel gösteriyor.

Stokastik osilatördeki %K ve %D değerleri, %K’nın %D’yi aşağı yönde kestiğini göstererek satış sinyali olarak yorumlanabilir. Ayrıca, Ultimate Oscillator değeri 50’nin altında bulunuyor ki bu da satış baskısının devam ettiğine işaret ediyor.

Trend analizine baktığımızda, hareketli ortalamaların “Güçlü Sat” olarak belirlendiğini görüyoruz. Kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli hareketli ortalamaların negatif eğilim göstermesi, düşüş trendinin güçlü olduğunu düşündürüyor.

Ichimoku Bulutu’ndaki Conversion Line değeri olan 20.32, mevcut trendin aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Destek 19.35 TL ve direnç 21 TL olarak belirlenmiştir.

Sonuç itibariyle, küresel Zara’nın kefen giyen mankeni tutup arka planda Filistin haritası şeklinin duvardan kazınması da akıllara ne tür bir oyunun içindeyiz ve nasıl bir algı ile alışveriş çılgınlığına itildik sorularını beraberinde getirmektedir. Savaş lobisi ve küresel markalar kol kola girmiş karşımızda masum çocukları eziyor ve biz Starbucks’ı bile boykot edecek iradeye sahip değiliz. Sıra bize de gelecek diyen eleştirmenler de oldukça fazladır. Azerbaycan da zulmü destekliyor ve kendi çıkarları için “yurtta sulh cihanda sulh” şirazesini çöpe atıyor. İçimizdeki sözde sanatçılar ise hayvan hakları, gezi protestosuna gelince öterken binlerce çocuğun, insanlık tarihinde en büyük çocuk kıyımının sonrasında “gıkını” çıkarmıyor. Yazıklar olsun. Haftaya savunma sanayinde tekrar bir yükseliş beklenmektedir.

Okan Özdemir