Fed kolay faiz indirmez

Bizim meslekte olanlar Aralık ayını 2024 öngörülerini okuyarak geçirir ki yazacak anlamlı bir şeyleri olsun. Yıllık tahmin yapmak zor. Dünya kaotik bir yer; çok fazla “hareketli aksam” var. Ayrıca “Kelebek Etkisi” gözünüzü çevirdiğiniz her konuda karşınıza çıkıyor. İnsan beyni ancak az sayıda değişkenin değerleriyle oynayarak öngörü yapmaya yeter. Değişken sayısının artması yanında, bir de bilimde en temel kurallardan “ufak hareketlerin sonucu da ufak olur” prensibi Kelebek Etkisi tarafından lağıma atılınca, tahminler de yıldız falına döner.

Siz Kelebek Etkisi nedir, bilir misiniz?

Reuters’e göre: “ Yatırım bankaları ve varlık yöneticilerinin 2024 için borsa ve para birimlerine yönelik öngörüleri yakın zamanda rastlanmamış bir dağılıma yayıldı. Bu fikir çatışmaları büyük ölçüde ABD ekonomisinin resesyona girip dünyayı da beraberinde sürükleyip sürüklemeyeceği konusundaki ayrılığı yansıtıyor”.

Cuma açıklanan ABD tarım-dışı istihdam verisi öncesi baskıya verilen tüm tahminlerin Pazartesi çöpe atılması gerekecek. Hernekadar hafta sonunda işlem yapan vadeli işlemler piyasalarında Fed’in 2024 yılında hızla faiz indireceğine dair fiyatlama değişmediyse de, ABD ekonomisinin umulandan çok daha güçlü seyrettiği ortaya çıktı.

2024 yılı global tahminlerinde Fed ve AMB faizleri kritik rol oynadığı için bu veri pişmiş aşa su kattı da, yatırımcı davranışlarını etkileyeceğini hiç sanmıyorum. Financial Times’da yazan Andy Haldane’ye göre, büyük merkez bankaları son yıllarda kredibilite erozyonundan muzdarip. Powell ve Lagarde’nin sürekli henüz faiz indirimi konuşmak için erken olduğu yönündeki uyarıları ciddiye alınmıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!