Migros 2017 / 6 Aylık Bilanço Analizi / Şeker Yatırım – (14.08.2017)

Marjlar baskı altındayken gelen güçlü büyüme…

Öneri: “AL”
Hedef Fiyat: 32.17 TL

Migros 2Ç17’de bizim beklentimizin (TL 151mn net zarar) üstünde, piyasa beklentisinin (TL 90mn net zarar) gerisinde bir performans göstererek TL 118mn net zarar açıkladı. 1 Mart 2017’de Kipa konsolidasyonunu gerçekleştiren şirket ilk kez bu çeyrekte Kipa’nın 3 aylık etkisini finansallarına yansıtabildi.

Net satışlarında yıllık bazda 47% artış gösteren Migros, (24%’ü Migros büyümesi, kalanı Kipa konsolidasyonu) 1. Çeyrekteki güçlü büyümesini sürdürdü. Brüt kârlılıkta ise 25.9% (2Ç16: 27.1%) yıllık bazda 1.2 puan düşüş gösterdi (Kipa Konsolidasyonu ve Ramazan indirimleri etkisi). Operasyonel giderlerde süren minör bozulma ise inorganik büyümenin getirdiği, uzun vadede düzeltilmesi planan verimsizliklerden kaynaklanıyor, piyasanın olumsuz algılamadığı bir durum ve açıklanan FAVÖK marjı (4.0%) da bu sebeple piyasanın beklentilerine paralel (4.2%). Satışlardaki devamlı güçlü büyüme (Kipa’sız), marjlardaki baskının Migros operasyonlarından ziyade Kipa satın alımının etkisiyle olması ve uzun vadede iyileşme gösterme beklentisi ile açıklanan sonuçları şirket için olumlu bulmaya devam ediyor, döviz kredilerinin hem bilanço ağırlığından dolayı hem de gelir tablosuna olumsuz etkisinden dolayı hisse performansında baskıya sebep olduğunu düşünüyoruz.

2017 Beklentileri: Türkiye genelinde toplamda 168 mağaza ile yaklaşık 320bin m2’de operasyonlarına devam eden Kipa’nın satın alınmasıyla pazardaki pozisyonunu sağlamlaştıran şirket, Migros tarafında ise 180+ (Eski: 120-150) aralığında yeni mağaza açılışı hedeflemektedir (Şirket, Temmuz sonu itibariyle mağaza sayısını devralınan Kipa mağazaları hariç 81 adet artırmıştır, Haziran sonu itibariyle 99 yeni mağaza açılışı yapılmıştır). Güçlü Migros mağaza performansları ve Kipa etkisi ile 30-35% arasında konsolide satış büyümesi öngörüsünü +35% olarak güncelleyen şirket, %5.0-5.5 (Güncelleme yok) aralığında FAVÖK marjı ile yılı tamamlayacağını tahmin ediyor. Zayıf performans gösteren Kipa operasyonlarının Migros rakamlarına yapacağı baskıdan ötürü FAVÖK marjında öngörülen düşüşü kısa vadede olumsuz yorumlamıyoruz. Kipa operasyonlarını bir süre gözlemleyeceğini, ardından orta-uzun vadeli bir strateji geliştireceğini belirten şirket, özel markalı ürün odağını artırması ve özellikle Mjet açılışlarından hız kesmeyecek stratejisinden ötürü beğenimizi kazanmaya devam ediyor.

Migros için 32.17 TL hedef fiyatımızı ve “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Aylık strateji raporumuzda yukarı yönlü güncellediğimiz hedef fiyatımızın (Eski: 27.74) önemli seviyede artışının sebepleri Kipa konsolidasyonu (İstikrarlı organik büyümesini sürdüren şirketin inorganik büyüme tarafında Kipa satın almasıyla orta-uzun vadede yaratacağı satış hacimlerinde revizeye gitmemiz), Mjet odaklı büyüme stratejisi, operasyonel giderlerin üzerindeki sürdürülebilir olduğuna inandığımız kontrol mekanizması olmakla birlikte şirketi beğenmemizdeki başlıca sebeplerdir. Rapor tarihi itibariyle 2017T 10.8x FD/FAVÖK oranıyla işlem gören Migros’un yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketleri 8.2x FD/FAVÖK rasyoları ile işlem görmektedir.

Raporun tamamı için tıklayın.