Küresel gıda ithalatı faturası 1.8 trilyon dolar

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) haziran ayında iki rapor yayınladı. Raporlardan ilki ‘FAO Küresel Gıda Görünüm Raporu’; ikincisi ise, OECD ile FAO’nun birlikte hazırladığı ‘2022-2031 arası Küresel Gıda Görünüm Raporu’. İki siyah kuğu, küresel pandemi ve Rusya-Ukrayna Savaşı, FAO’nun hesapladığı küresel gıda fiyatları endeksinde rekor artışlara sebep oldu. Fiyatlardaki rekor artış, küresel gıda ithalat faturasının 20227de 1.8 trilyon dolarla yeni bir rekora ulaşabileceğini gösteriyor. FAO rekor fatura artışında sadece savaştan da kaynaklanan fiyat artışı değil; aynı zamanda, küresel tedarik zincirindeki aksaklıklardan kaynaklanan navlun maliyeti artışının da etkili olduğunu hatırlatmakta.

FAO, hayli ‘endişe verici’ bir tablo olarak, gıda güvenliği açısından hayli kırılgan birçok ülkenin daha ağır ithalat faturası ve daha az miktarda gıda riski ile karşı karşıya olduğunu ifade ediyor. FAO’nun küresel gıda fiyat endeksindeki rekor sıçrama, küresel gıda ithalat faturasının 2021’e göre 51 milyar dolar daha fazla olacağına işaret ediyor. Bu sıçramanın 49 milyar doları fiyat, 2 milyar doları navlun maliyeti artışından kaynaklanacak. Gıda ithalatına bağımlı pek çok ülke, 2022 sonu ve 2023’de daha yüksek fiyatlara karşı dayanma güçlerini tümüyle yitirebilir. FAO’nun son tahminleri, küresel gıda daralmanın artabileceğine ve gıda ithalat faturalarının daha da rekor seviyelere ulaşabileceğini öne çıkarıyor.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!