IMF ‘siyasallaşma’malı

1944’de kurulmuş olsa da, 1947’de fiilen faaliyetine başlayan Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD’nin İngiltere, Sovyetler Birliği ve sonrasında Çin’le yürüttüğü müzakereler çerçevesinde oluşturduğu küresel ekonomi- politik yapının önemli sacayaklarından birisidir. İktisat Bilimi’ne katkılarıyla adını tarihe kazımış olan John Maynard Keynes, benzer bir uluslararası ekonomik kurumun merkezinin İsviçre’de olması, bu kurumun bir uluslararası kliring birliği bankası gibi çalışarak, kendi para birimini oluşturup, ülkelerin para birimlerin sabit kur sistemine geçmesini savunsa da, ABD’nin İngiltere’yi uyarmasıyla Keynes geri adım attı ve IMF Bretton Woods Anlaşması’yla ABD Hazine Bakanı Harry Dexter White’ın planı kabul edildi.

ABD 1944-1949 arası, ‘kapitalist sistem’in ve ‘Atlantik İttifakı’nın yeni patronu olarak, kendi hegemonyasında bir küresel ekonomi-politik yapıyı oluşturmak adına, IMF ve Dünya Bankası’nı, bugünkü Dünya Ticaret Örgütü’nün ilk adımı olan GATT Anlaşması’nı, Birleşmiş Milletler’i, bugünkü OECD’nin ilk adımı olan Avrupa Ekonomik İşbirliği Komitesi ve Marshall Yardım Planı’nı ve NATO’yu hayata geçirdi. IMF ‘pür liberal’, tam piyasa ekonomisini, tam rekabetçi istihdam piyasasını, tam serbest finans piyasalarını savunan ve üye ülkeleri ‘liberal’ politikalara yönlendiren bir fonksiyon icra etti.

Ancak, 1960’lı yılların sonlarından itibaren, salt ‘liberal’ anlayışa göre kurguladığı ekonomik programlar, finansal destek programları, ülkelerin sosyo-ekonomik özelliklerini göz ardı etmesi, kamunun ekonomideki rolünü aşırı baskılaması, ağır durgunluk ve işsizliğe sebep olması yönüyle, 50 yıl boyunca, çok sayıda ülkeye daha ağır ekonomik ve siyasi istikrarsızlık getirdi ve ardı ardına ‘başarısızlık’lar yaşadı. Bu dönemde, IMF, kendisini ABD’nin küresel kararlarının tatbiki adına ‘kullanışlı’ ve ‘elverişli’ bir kurum olarak da tescil ettirdi. ABD’nin siyasi anlaşmazlık yaşadığı pek çok ülke IMF’den destek alamadı veya çok ağır koşulları kabul etmek zorunda kaldı. IMF, bu nedenle ‘siyasallaşmış’, ‘siyasallaştırılmış’ bir uluslararası kurum damgası yedi.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN