Hisselerin BETA Katsayıları / Acar Yatırım – (13.02.2013)

Beta katsayısı nedir?

Bir hissenin betası, hisse senedi fiyatındaki yüzdesel değişimin, piyasa endeksindeki yüzdesel değişime bölünmesiyle hesaplanır. Çıkan sayınının 1’den büyük ise hissenin endekse göre daha yüksek hareketliliğe sahip olduğu, düşük olması ise endeksteki hareketlere daha duyarsız olduğu kabul edilir. Ayrıca bu katsayı hissenin borsadaki genel bir düşüş ya da yükseliş trendinde nasıl tepki vereceğini göstermesi açısından önemlidir. Beta katsayısı yüksek hisse, endeksteki hareketlere aynı ölçüde veya daha yüksek oranda tepki verirken, Beta katsayısı düşük hisse, endeksteki hareketlenmelere daha az duyarlı veya ters yönde hareket edebilir.

Endekste son dönemdeki düşüş hareketi nedeniyle, Beta katsayısı yüksek veya düşük hisselerin, endeksteki harekete ne ölçüde uyum gösterebileceğini ölçmesi açısından bu çalışmaya ekte yer verilmiştir. Tavsiye niteliği taşımaz, bilgilendirme amaçlıdır.

Zeynel Balcı / Acar Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir