Gram Altın Grafiği: Şili’de 1,89 trilyon dolarlık maden rezervi

Tüm kritik yenilenebilir maden rezervlerinin değeri birleştirildiğinde, enerji geçişinin iki kazananı Şili ve Avustralya oluyor. Şili, 1,89 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir rezerve sahip, onu 1,49 trilyon dolarlık etkileyici bir rezervle Avustralya izliyor.

Üçüncü sırada ise yaklaşık 0,7 trilyon dolarla Rusya yer alıyor.

Bu yılın Ağustos-Eylül ayına ait fiyatlarda ülkenin lityum, bakır, kobalt ve nikel rezervleri dikkate alındı.

Ancak aktif bir enerji geçişi bu metallerin fiyatlarını daha da artırabilir.

Grafik TradingView’den

Altın grafik ‘e baktığımzıda altın fiyatlarının ağustosun başından itibaren 1700 ile 1600TL seviyesi arasında ilerlemekte olduğunu bilmekteyiz. Ağustosun sonunda 1560’a kadar çekildikten sonra panik satışlarını beraberinde getirmişti.

Sonrası tekrar enflasyonist baskıyı genellikle yenen altın güvenli Liman anlamında ABD’den gelen verilerle güç bulmuş ve 1700’e kadar ilerlemişti.

Süpertrend al sinyallerini beraberinde getirerek 1700’e doğru bir ilerleyiş göstermektedir.

Akıllı para konsepti 1720’nin kar al seviyesi olduğunu göstermektedir.

Önemli bir not olarak, Tradingview’da hisse senedi tarayıcı tercihlerinizi nasıl kaydedeceğinizi öğrenmek, etkili piyasa analizi yaparken işlem süreçlerinizi hızlandırabilir ve optimize edebilir. Bu, piyasalardaki değişikliklere hızlı bir şekilde tepki vermenizi sağlar.

Ayrıca, küresel para piyasalarındaki gücü değerlendirmek için bugünün DXY endeksini takip etmek de oldukça önemlidir. TradingView’de DXY endeksi, Amerikan dolarının diğer önemli para birimleri karşısındaki performansını ölçer ve uluslararası işlem ve yatırım kararları için önemli bir gösterge olarak kabul edilir.

Son olarak, bu malzemelerin jeolojik araştırmaları da birçok ülkede devam etmektedir. Bunun yanında Rusya’daki lityum rezervlerinin bugüne kadar tespit edilenlerin iki katı kadar büyük olabileceği belirtiliyor. Rusya iş gücünü, kışın oluşan ağır şartlarını ve ABD’nin oyunlarını yenerse maden konusunda gazda olduğu gibi büyük bir enerji süpergücü olabilir.

Okan Özdemir