FOMC Nedir?

FOMC Nedir?

FOMC (The Federal Open Market Commitee), ABD Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi’dir. Federal Rezerv Sistemi’nin para politikalarını oluşturan en önemli bölümüdür. FOMC’nin istihdamı artırmak, enflasyonu ve makroekonomik denge unsurlarını kabul edilebilir bir düzeyde tutmak ve ekonomik büyümeyi sağlayıcı tedbirler almak gibi oldukça önemli görevleri vardır.

FOMC Toplantı Kayıtları ne zaman açıklanır?

Federal Open Market Commitee yıl içerisinde 8 kez toplanarak ekonomik gidişata yönelik değerlendirmeler yapar, para politikalarını belirler. FOMC Toplantı Kayıtları (FOMC Minutes), FED toplantılarından üç hafta sonra açıklanmaktadır. (Bugün, TSİ 21:00)

FOMC Toplantı Kayıtları neden önemlidir?

Toplantı kayıtlarında; FED toplantıları kararlarının ardındaki sebepler, FOMC üyelerinin makroekonomik görünüme ilişkin bakış açıları, ekonomik tedbirlerin ve faiz kararlarının yürürlükte kalma süresi ve gelecek dönemlere yönelik tahminler yer almaktadır. Yatırımcılar, FED’in para politikalarında oluşabilecek değişiklikler için bu uzun metin içinde ipuçları ararlar.

FOMC Toplantı Kayıtları nasıl yorumlanır?

FOMC Tutanaklarının yorumlanmasında aşağıdaki hususlar göz önünde bulundurulmalıdır:

Faiz Kararları: FED, daha önceki açıklamalarında faizleri minimum seviyede tutmayı planladığını belirtmiştir. Tutanaklarda bu sürenin uzatılmasına yönelik bir ipucu, düşük faiz-güçsüz dolar algısı yaratacaktır.

Enflasyon: Parasal genişlemelerin önündeki en büyük engellerden biri de enflasyonun yükselme riskidir. FOMC’in hali hazırda enflasyona yönelik görüşleri, bu konuda ipucu içerebilir. Enflasyonun yakın vadede bir tehlike/risk olarak görülmemesi, parasal genişlemenin devamı yönündeki görüşleri artırabilir.

Ekonomik Görünüm: FED’in istihdama, konut ve imalat sektörüne yönelik öngörüleri oldukça fazla önem arz etmektedir. Federal Reserve’in ekonomide iyileşmeyi ifade etmesi durumunda, parasal genişlemenin devamı ötelenebilir veya kısaltılabilir.

Üye Görüşleri: FED toplantılarında alınan kararların oybirliğiyle mi, yoksa oy çokluğuyla mı alındığı, gelecekteki FED kararları için önemli bir ipucudur. Özellikle varlık alımları konusundaki genel karara muhalif üyelerin artması, soru işaretleri oluşturabilir.

Para Politikaları: Parasal genişlemenin artması, başta emtialar olmak üzere euro/dolar paritesi gibi karşıt birim olarak dolar içeren döviz çiftlerinde yükselişe sebep olabilirken, parasal genişlemenin azalmasıyla ise dolar güç kazanabilir (genişlemenin sınırlanmasına yönelik açıklamalar).

İnfo Yatırım Forex

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN