EREGL, SISE, TUPRS: İlk Evim Projesi ve Sağlık

İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinde 7 Kasım 2022’de başlayan kura çekimlerinin ilk 5 etabında, 58 ildeki 139 bin 218 konutun hak sahibi 67 günde çekilen kuralarla belirlendi. Ev fiyatları aşırı artarken yabancı satışlarının Türk tüketicisinin elini zorladığı da biliniyor. Vatandaşlık satışı kapsamında Orta Doğu’dan gelip küçük iş yeri açıp Türk vatandaşlığı aldıktan sonra ağır kanser masraflarını Bağkur’a ödettiklerine dair sosyal medyada haberler çıkmatadır. Bunların da araştırılması gerekmektedir.

Dünya Bankası raporuna göre, Türkiye’de belirlenen dört bölgede yüzer olarak 47 gigavat ve sabit temelli 7 gigavat olmak üzere toplamda 54 gigavatlık deniz üstü rüzgar enerjisi kurulumu potansiyeli bulunuyor. güneş enerjisi sistemi yılı olan 2022 ‘den sonra bu sene bu konuşulabilir mi sorusu merak uyandırıyor.

BIST halen satış sinyalleri verirken SASA ve HEKTS biraz daha temkinli ve üst destek noktalarında hareket etti.

TSLA grafiği, 120$ grafiğinde %-2.46  ile kapandı.

Grafik TradingView’den

TUPRS 510 TL seviyesinden haftaya direnç seviyesinin altında kapatarak yatırımcılara Al fırsatı verdi.

Süpertrend anlamında sat sinyali veren hisse Ortadoğu’nun en büyük 2 enerji şirketi olarak dikkatleri hala üzerine çekmektedir ve 3 sene önceye oranla fiyatının yaklaşık 5’e katlaması ile 3 sene önceki fiyatını temettü olarak vereceği kulislerde sık sık konuşulmaktadır.

Grafik TradingView’den

EREGL 40.36 Türk lirasından kapatan hisse senedi Demir ticaretindeki zamlara rağmen talepteki olası düşüşle halen istenen seviyelerden uzak görünmektedir.

2 alçak dip yapan ve süper trendi olumsuz bir hatta devam eden hisse senedi halen uzun vadeli yatırımcıların yoğun ilgisine mazhar oluyor.

Grafik TradingView’den

SISE sat sinyalleri devam eden ve 39.78’den alıcı ve satıcıların oluşturduğu havuzda fiyatlanan hisse senedi süper trend boyutunda diğer büyük hisseler gibi sat sinyali verdi.

Sat sinyalinin bir buçuk hafta önce 46 TL’den verildiği düşünülürse her an ibre yer değiştirebilir.

Sonuç olarak, kira ve ev sahibi arasında yüzde 25 ‘lik zam sınırı enflasyonla yerini yüzde 200 ve yüzde 300 artışa bırakabiliyor. Ev satışı ve iş yeri alımı gibi önemli ulusal taşınmazlar vatandaşlık adı altında satılarak, sağlığı da etkilemektedir. Türklerin ev alması giderek zorlaşmaktadır. Randevu sorunu bu sebeple de olabilmektedir. Sağlığın en önemli ulusal değerimiz olan hekimlerimizin özlük hakları da korunmalıdır. Bunun yanında ilk Evim ve ilk iş yerimin verimli olması durumunda en çok kazananların müteahhitlerin olabileceği ve demir fiyatların artabileceği de belirtilebilir.

Okan Özdemir