PETKM, SASA, Altın: Çin’in Halka Arz

Çin şirketleri daha iyi kontrol etmek istiyor. Alibaba Grubu hisselerini ortada bırakan iki olay var. Bunlardan biri, Çin Halk Bankası’nın parti sekreteri Guo Shuqing’in, Pekin’in son iki yılı aşkın süredir teknoloji sektörüne uyguladığı baskı.. Diğeri: Jack Ma’nın Alibaba’nın fintech birimi Ant Group’un kontrolünü devrettiği haberi. Şirket, Ma’nın %50’den fazla oy hakkının yaklaşık %6’ya düşürüldüğünü söylüyor.

Bunun yanında Türkiye’de büyüme modeli konuşuluyor. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye ekonomisinin 2022’nin 9 ayında yüzde 6,2 büyüdüğünü belirtti ve ekledi “Bu büyüme oranına mal ve hizmet ihracatının katkısı 3,4 puan seviyesinde gerçekleşerek ihracat, büyümenin itici gücü olmaya devam etmiştir.” dedi.

TSLA grafiği, yüzde -0.9 düşerek USD 122 fiyatında ilerlemektedir.

Grafik TradingView’den

PETKM 17.77 TL den kapanarak yüzde 2 yükseldi. Süpertrend sat sinyalleri verirken hacim profilinin halen üzerinde hareket ediyor.

15 desteği ve 21 direnci momentum ve Aroon anlamında önem taşımaktadır. Makro piyasalar daha önemli takip edilmesi gereken bir değer de denebilir.

Grafik TradingView’den

SASA 119.5 TL ile ve yüzde 5.85 kazanımla haftayı olumlu kapattı. BIST düşmeden önce SASA düşüşü yaşanmıştı.

BIST yükselmeden önce SASA ve HEKTS gibi büyüme hisseleri de yükselecek mi, bunu beklemekteyiz. Supertrend al sinyali verse de çok düşük bir yerden 4S ‘lik bir al sinyali bu. 186TL ‘ye çok uzak olduğundan beklemekte fayda olabilir.

Grafik TradingView’den

Gram altın 1157 TL ile yüzde 1.08 yükselerek güvenli liman arayan yatırımcılara rotayı belirliyor.

Doların siyasi gerilim ve seçim öncesi yükselmesindense altının yükselmesi daha önemli ve kabul edilebilir. Fakat altın da dolara endeksli. Buna rağmen ons altın da 1920 seviyesine yükseldi. İkisi birden gerçekleşirse altın yatırımcılarına büyük bir kazanım yılı olabilir.

Sonuç itibariyle, Çin bir Evergrand daha istemiyor. Zira teknoloji hisselerinin çöküşü emlak balonundan çok daha feci olabilir ve güvenlik zaafiyeti verebilir. Diğer yandan Türkiye’nin büyüme modeli ve enflasyon bu sene nasıl bir yol haritası çizecek ve halka nasıl yansıyacak bu da ilerleyen günlerde ana gündem olabilir.

Okan Özdemir