Denizbank ilk 9 ayda kârını ikiye katladı

Denizbank, 2011 yılının ilk 9 ayında net karını geçen yılın aynı dönemine göre ikiye katlayarak 912 milyon liraya yükseltti.

Denizbank’tan bu yılın üçüncü çeyrek konsolide finansal verileriyle ilgili yapılan açıklamaya göre, grup konsolide olarak geçen senenin aynı dönemine göre aktiflerini yüzde 51 oranında büyüterek 45 milyar 681 milyon liraya, özkaynaklarını yüzde 31 büyüterek 4 milyar 521 milyon liraya çıkardı.

Açıklamada, mevduatın yüzde 50 artışla 27 milyar 173 milyon liraya, nakit kredilerin yüzde 46’lık artış ile 31 milyar 527 milyon liraya, gayrinakdi kredilerin 11 milyar 12 milyon liraya yükseltildiği, ayrıca 2010 yılının ilk 9 ayında 449 milyon 652 bin lira olan net karın ise bu yılın aynı döneminde ikiye katlanarak (yüzde 103’lük artış) 912 milyon liraya ulaştığı, sektör karındaki payın da yüzde 6’nın üzerine taşındığı kaydedildi.

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, ”yenilikçi ürünler” sayesinde ilk 9 ayda, tüketici kredilerini sektörün çok üzerinde bir büyüme ile 7 milyar liraya ulaştırdıklarını bildirdi.

Ateş, Denizbank’ın 2011 üçüncü çeyrek konsolide finansal verileriyle ilgili değerlendirmesinde, bu yıl 9 ayın sonunda 53 ilave hizmet noktası açarak 553 şubeye ulaştıklarını, kasım ayı itibariyle Türkiye’nin 80 iline 10 bin 755 kişilik çalışan kadrosuyla hizmet sunduklarını kaydetti.

Yurt dışı şubeler ile birlikte toplamda 600 şube adedine eriştiklerini, son 5 yılda 300 ilave şube ve 4 bin yeni istihdam yarattıklarını belirten Ateş, ”Ülke ekonomisine değer yaratmayı ilke edinmiş bir banka olarak, gerek yabancı finansörler gerekse yabancı basının gösterdiği ilgi bizi ziyadesiyle gururlandırıyor” dedi.

”Finansal süpermarket” anlayışıyla hizmet veren Denizbank’ın başta ticari, işletme ve bireysel bankacılık olmak üzere bütün segmentlerdeki kredilerini artırdığını vurgulayan Ateş, Denizbank’ın reel sektörün dış ticaret finansmanında kullanmak amacıyla ekim ayı sonunda vadesi dolan 650 milyon dolarlık sendikasyon kredisini yüzde 100 gibi bir rasyoyla yenilediğini ve maliyetinin de bir önceki yıla göre değişmediğini kaydetti.

Hakan Ateş, Türkiye ekonomisinin gelişmesi ve kalkınması için kullandırılmak üzere uluslararası yatırım ve kalkınma bankalarından ayrıca 2,5 milyar lira düzeyinde uzun vadeli kaynak sağlandığını, bankanın sektörün bu alanda sağladığı kaynakların yüzde 21’ini ”tek başına” gerçekleştirdiğini vurguladı.

Denizbank’ın öncelikli sektörlerini desteklemek amacıyla uluslararası kuruluşlardan sağladığı fonlamanın yanı sıra, gerçekleştirdiği banka bonosu ve tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak da görüşlerini aktaran Ateş, ”2 milyar liraya kadar iznini aldığımız banka bonosu ve/veya tahvil ihracımızın ilkini 500 milyon lira olacak şekilde mayıs ayında, ikincisini ise 300 milyon lira olacak şekilde kasım ayında tamamladık. Topladığımız yüksek oranlı talepler ile de bankamıza duyulan güveni bir kez daha tazelemiş olduk” yorumunu yaptı.

Ateş, açıklamada şunları kaydetti:

”Yaptığımız işbirlikleri ve yenilikçi yaklaşımlarımız çerçevesinde müşterilerimizin hayatını kolaylaştıran ürünlerimize 2011 yılında yenilerini ekledik. Esnaf ve sanatkarlarımız için İSTESOB işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Akıllı Kart, PTT müşterilerine özel avantajlar sunan PTT Kart ve 9 futbol kulübümüzün taraftar kredi kartları bunlardan bazıları. İşte bu yenilikçi ürünler sayesinde ilk 9 ayda, tüketici kredilerini sektörün çok üzerinde bir büyüme ile 7 milyar liraya ulaştırdık. PTT ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde ATM sayımızı 2 bin 254’e çıkardık. Bunların yanı sıra, sosyal sorumluluk misyonumuzun bir parçası olarak da değerlendirdiğimiz tarım sektörüne yaptığımız yatırımlar ve üreticilerimize tanıdığımız olanaklarla tarım kredilerinde özel bankalar arasındaki liderliğimizi, 2011’in üçüncü çeyreğinde de sürdürdük.”

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir