Koç Holding’ten 1 milyar 653 milyon lira net kar

Koç Holding, 2011 yılının ilk 9 ayında 1 milyar 653 milyon lira azınlık payı sonrası net kar açıkladı.

Koç Holding’den yılın ilk 9 aylık finansal sonuçlarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Holding’in bu dönemde toplam satış gelirlerini yüzde 43 artışla 54 milyar 930 milyon liraya ve faaliyet karını yüzde 35 artışla 4 milyar 372 milyon liraya çıkardığı bildirildi.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, yaptığı değerlendirmede, 2011 yılının son çeyreği itibariyle küresel ekonominin çok zorlu bir dönemden geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Bir yandan Avrupa ekonomisine ilişkin belirsizlikler, bir yandan gelişmekte olan ülkelerde ekonomilerin soğuma eğilimlerini gösteren veriler, bir yandan da Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi yeniden yapılanma önümüzdeki dönemin oldukça zor bir süreç olacağını gösteriyor. Bu dönemde risklerimizi iyi yönetmeli, uzun vadeli ve karlı büyüme stratejilerine odaklanmalı, sektörlerimizi ve rekabeti global ölçekte analiz ederek bu konjonktürün getireceği fırsatları da en iyi şekilde takip etmeliyiz. Küresel ekonomi zor bir dönemden geçiyor. Aldığımız tedbirler, yatırımlarımız ve güçlü bilançomuzla bu dönemden güçlenerek çıkmayı hedefliyoruz.”

”Yatırım fırsatlarını kovalıyoruz”

Durak, yaşanılan bu zor döneme karşın uzun vadeli hedeflerinden taviz vermeksizin odaklandıkları tüm sektörlerde yatırımlarına devam ettiklerini, Türkiye ekonomisine değer katacak ve şirketlerinin global piyasalarda tanınmasını sağlayacak yatırım fırsatlarını kovaladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

”Ülkemizin potansiyeline olan inancımızla, gerekli olan durumlarda borçlanarak büyük ölçekli yatırımlara imza atmaktan kaçınmıyoruz. Geçtiğimiz ay Tüpraş’ın 2,4 milyar dolarlık yatırımı için yaklaşık 2,1 milyar dolar tutarında borçlanma gerçekleştirdik. 10’un üzerinde global finans kuruluşunun katılımı ile oldukça iyi koşullarla sağladığımız bu kredi, böylesine zorlu bir ortamda Koç Topluluğu’na ve Türkiye ekonomisine duyulan güvenin önemli bir göstergesidir. Bir yandan mevcut iş kollarında büyüme fırsatlarını değerlendiriyoruz, bir yandan da fark yaratabileceğimize inandığımız yeni yatırım fırsatlarını takip ediyoruz.”

Otomotiv sektörü için 2011’in rekor bir yıl olduğunu, dördüncü çeyrekte bu alandaki yatırımlarının hız kazanacağını, bir süredir ihracat yaptıkları ülkeleri çeşitlendirerek coğrafi risklerini azaltmayı hedeflediklerini ve otomotiv şirketlerindeki kapasite kullanım oranlarının yüzde 90’lı seviyelere yaklaştığını belirten Durak, 2012’nin ilk yarısında bir yavaşlama olsa dahi ikinci yarı itibariyle sektörün yeniden hız kazanacağına inandıklarını ifade etti.

Turgay Durak, Türkiye’deki taşıt sahiplik oranlarının henüz çok düşük olduğunu ve istikrarlı bir ekonomik büyüme ortamında otomotiv sektörünün de büyümeye devam edeceğini öngördüklerini vurguladı.

”Yurt dışı pazar paylarımızı artırıyoruz”

Turgay Durak, hedeflerinin odaklandıkları sektörlerde sadece Türkiye’de değil, dünyada güçlü markalar yaratmak olduğunu, dayanıklı tüketimde Arçelik’in artık Türkiye’nin yanı sıra, Romanya, Rusya, Çin ve Güney Afrika’da da üretim yaparak 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini ifade etti.

Koç Holding Üst Yöneticisi Durak, ”En önemli ihraç pazarımız olan Batı Avrupa pazarındaki daralmaya rağmen Arçelik’in yurt dışı satışları, kur artışının da etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 oranında artış kaydetti. Beko markası, 13 Batı Avrupa ülkesi toplamında sıralamadaki konumunu koruyarak ilk 5 markadan biri oldu. Ürün çeşitliliğine, hizmet kalitesine ve enerji verimliliğine büyük önem vererek yurt dışı pazar paylarımızı artırıyor ve ürünlerimizin imajının güçlenmesi için yatırımlar yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bankacılığın, en önem verdikleri sektörlerden biri olduğuna işaret eden Durak, önümüzdeki 5 yıl içerisinde Yapı Kredi Bankası’nın 300 yeni şube açacağını ve bin 500-2 bin arasında yeni istihdam yaratmayı hedeflediğini bildirdi.

Bir yandan büyük ölçekli yatırımlarla destek oldukları Türkiye ekonomisini bir yandan da kredi kanalıyla desteklediklerini dile getiren Durak, KOBİ’lerin desteklenmesine önem verdiklerini ve Yapı Kredi Bankası’nın bu yıl eylül ayı itibariyle KOBİ kredilerinde sektörün iki katı üzerinde büyüdüğünü vurguladı.

”İstihdamda sürekliliği devam ettiriyoruz”

Koç Topluluğu olarak küresel piyasalarda yaşanan zorluklara ve mevcut konjonktüre rağmen istihdam yaratmaya devam ettiklerini belirten Durak, 2010 sonunda 73 bin 63 kişiye sağlanan istihdamı, Eylül 2011 itibariyle 80 bin 859’a çıkardıklarını, böylece son 3 ayda bin 515 yeni istihdam sağladıklarını kaydetti.

Turgay Durak, Koç Topluluğu’nun 85 yıllık ”başarı” hikayesinin arkasında yenilikçiliğe, öncülüğe ve ARGE yatırımlarına verdikleri önemin büyük payı olduğunu vurgulayarak, Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2010 ARGE devleri raporunda 3’ü Koç Topluluğu’ndan olmak üzere Türkiye’den 4 şirketin yer aldığını, dünyada en çok ARGE harcaması yapan şirketler sıralamasında da Koç Holding’in 562., TOFAŞ’ın 939. ve Ford Otosan’ın bin 232. olduğunu bildirdi.

Kaynak: www.bloomberght.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir