BİM 2022 1. Çeyrek Bilanço Analizi / Piramit Menkul – (10.05.2022)

BİM 1Ç22 Finansal Analiz

Şirket’in 1Ç22 dönemi ana ortaklık net kârı çeyreksel %110, yıllık %96 artış ile 1,34mlr TL seviyesinde gerçekleşti. Piyasa beklentisi net kârın 1,22mlr TL olarak açıklanması yönündeydi. Net kârdaki artışın temel nedeni beklentilerin (25,55mlr TL) üzerinde gerçekleşen hâsılattan kaynaklanmaktadır. Cari dönemde hâsılat, çeyreksel %34, yıllık %76 artarak 27,27mlr TL’ye yükseldi. Hem çeyreksel hem de yıllık bazda maliyetler hâsılata paralel bir şekilde artarak 22,21mlr TL’ye ulaştı. Maliyetlerdeki artışın önemli kısmı dönem içi alımlardan kaynaklanmaktadır. 1Ç22 döneminde brüt satış kârı 5,06mlr TL oldu.

Faaliyet giderleri; personel giderlerindeki maaş ve ücretlerin artışı öncülüğünde, yıllık %72 artarak 3,33mlr TL’ye yükseldi. Önceki çeyreksel dönemde Rekabet Kurumu cezası karşılık giderinin etkisiyle 650mn TL değerinde esas faaliyetlerden diğer net gider meydana gelmişti. Tek seferlik bu ceza giderinin 1Ç22 döneminde olmaması, hurda satışları ve komisyon-promosyon gelirlerinin yükselmesine bağlı olarak 74,9mn TL’lik esas faaliyetlerden diğer net gelir oluştu. Böylece esas faaliyet kârı (EFK) çeyreksel %84, yıllık %90 artarak 1,8mlr TL oldu.

Şirket, piyasa beklentilerine paralel olarak 2,28mlr TL değerinde FAVÖK üretti. Finansman net giderleri, kiralama yükümlülüğünden kaynaklı giderlerin ve kambiyo zararlarının artışından dolayı yıllık bazda 178,3mn TL’den 214,5mn TL’ye yükseldi. Operasyonel kâr marjları yıllık bazda bir miktar iyileşme kaydetmiştir. Finansman gelir/gider dengesindeki negatif seyir kârlılık üzerinde güçlü bir baskı oluşturmamıştır.

Bilanço kalemleri çeyreksel bazda incelediğinde nakit ve nakit benzerlerinin TL ve USD cinsi katılım hesabındaki artışın etkisiyle 1,5mlr TL’den 1,99mlr TL’ye yükseldiği görülmektedir. Buna karşın TL cinsi kira sertifikalarından oluşan kısa vadeli finansal yatırımlardaki düşüşün etkisiyle net borç pozisyonu 5,15mlr TL’den 6,5mlr TL’ye yükselmiştir. Şirket’in yabancı para net varlık pozisyonu USD cinsi parasal finansal varlıklarındaki azalmaya bağlı olarak çeyreksel bazda 438mn TL’den -69,8mn TL’ye gerilemiştir. Şirket’in 1Ç22 dönemi finansallarını; operasyonel iyileşmenin marjlara yansıması ve likidite oranlarındaki stabil seyrin sürmesini göz önünde bulundurarak pozitif olarak yorumluyoruz.

Kaynak: Piramit Menkul

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@ParaBorsaNet'i Twitter'da Takip Et!

ÖNEMLİ HABERLER VE GÜNCEL PİYASA YORUMLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!