Ankara’da konut satışında yükselen ilçeler

Ankara, konut satış istatistiklerinde İstanbul’un ardından gayrimenkulde en fazla hareketliliğin yaşandığı ikinci şehir konumunda.

Gayrimenkul geliştiricilerinin de markalı konut üretiminde öncelik verdiği şehirler arasında ilk sıralarda yer alan Ankara’da konut satışı rakamları da dikkat çekici.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut sektörüne dair 2017 kasım ayı istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları 122 bin 732 oldu. Konut satışlarında ikinci sırada yer alan Ankara’da, bu dönemde 14 bin 200 konut satışı yapıldı ve şehir yüzde 11,6 paya sahip oldu.

Ankara’da konut satışları ve emlak fiyatları

Peki Ankara’nın ilçelerinde konut satış rakamları geçtiğimiz Kasım 2017 verilerine göre nasıl bir seviyede gerçekleşti?

Zingat.com verilerine göre Ankara’da satılık konut fiyatı metrekare başına en yüksek üç ilçe Çankaya, Gölbaşı ve Yenimahalle olarak sıralanıyor. TÜİK tarafından açıklanan Kasım 2017 verilerine göre ise Ankara’da konut satışlarında Çankaya’da 2 bin 64 ve Yenimahalle’de 1.246 konut satışı gerçekleşti.

Ankara’da metrekare başına en yüksek satılık konut fiyatına sahip ilk üç ilçe ile ilgili Zingat.com Bölge raporu verilerine göre emlak durumu bilgileri ise, ortalama 100 metrekarelik bir konutun satılık konut fiyat aralığının yanı sıra söz konusu bölgelerde satın alınan konutun kiraya verilmesi durumunda yatırımın geri dönüş süresini de içeren bilgileri barındırıyor.

  • Çankaya’da satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.14 artış gösterdi. Çankaya ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 552 TL olurken, geri dönüş süresi 20 yıl olarak hesaplanıyor. Buna göre, 2017 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Çankaya ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 191 bin 425 TL ile 319 bin TL arasında oldu.
  • Gölbaşı satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.71 artış gösterdi. Gölbaşı ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 79 TL olurken, geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanıyor. Buna göre, 2017 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Gölbaşı ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 155 bin 920 TL ile 259 bin 900 TL arasında oldu.
  • Yenimahalle satılık konut piyasasında son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 0.33 azalış gösterdi. Yenimahalle ilçesinde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 22 TL olurken, geri dönüş süresi 21 yıl olarak hesaplanıyor. Buna göre, 2017 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Yenimahalle ilçesinde satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 151 bin 656 TL ile 252 bin 800 TL arasında oldu.

Kaynak : www.zingat.com

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN