AB’li Liderler Tüm Piyasalara Mutlu Bir Hafta Sonu Yaşattı!

Aydın Eroğlu – 02.07.2012

AB Liderler zirvesinde uzlaşmazlık çıkacak denirken, mali birliğe ve bankalar birliğine gidecek uzlaşmaların yaşanması, tüm borsalara uzun zamandır hasret kaldığımız bir gün yaşattı. Bugün ve bu hafta da içeride-dışarıda büyüme verileri, Avrupa Merkez Bankası(AMB) faiz toplantısı da olumlu gelirse, yeni haftada da olumlu görüntüler oluşabilir. Ancak Cuma günü % 3, % 4’er düzeyindeki artışlar kısmi bir realizelerle de karşılaşabilir. Açıkçası ben biraz soğukkanlı olalım derim. Dirençler kırılmadan yeni alımlarda aceleci olmamak lazım. Ya öncesinde kısmi realize görülünce alımları düşünmeliyiz ya da, endeks için 63.600 direnci kırılırsa alımları planlamalıyız.

AB liderleri piyasalara güzel bir havuç verdiler. Eğer denenler yapılabilirse, Euro bölgesi krizin çözümü ve gelecekte tekrarlanmaması konusunda çok ciddi bir adım atmış olacak. Bankaların (AMB da içinde olacak) tek bir merkezden kontrolü konusundaki uzlaşma, mali birliğe gidecek bir adımdır. Doğru bir karar olmakla birlikte, yapabilecekler mi göreceğiz. Çünkü işlerlik kazandırmak için yıl başı civarlarını bulur diyorlar. Arada başka sorunlar yaşanmadan bu uzlaşı hayata geçecek mi göreceğiz.

Kurtarma ve yardım fonlarına ülke tahvilleri alma konusunda uzlaşma var ama şartları da var. Bu uzlaşı maddesi, ortak Avrupa tahvili çıkartmaya gidebilecek bir uzlaşma ama dediğim gibi, ortak mali ve banka kontrollerine uyulması halinde bu imkan kullanılabilecek. Şimdilik adını koydular ama tam gerçekleşmesi için yıl başına kadar bu uzlaşmaların hayat kazanması lazım.

Hisse bazlı hareketlerin görülebileceği, eğer 63.600 seviyesi yukarı kırılabilirse endeks bazında da sert yükselişlerin devam edebileceği bir gün ve hafta bekliyorum. Teknik analize dayalı hisse ön öngörülerimi borsaanalizci.com’dan takip edebilirsiniz.

Hepinize iyi bir hafta dilerim.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir