Merkez Bankalarından Faiz İndirimi Beklentileri Var!

Aydın Eroğlu – 03.07.2012

Geçen hafta AB liderler zirvesinden çıkan ve benim için şimdilik bir havuç manası taşıyan uzlaşma kararlarından sonra, Avrupa Merkez Bankası piyasalardaki bu olumlu havayı faiz indirimi ile destekleyebilir. Geneldeki düşünce 0,25 baz puanlık bir indirim. Ben de bu beklentiye sahibim. Hatta 0,50 baz puan bir indirim yapılırsa da şaşırmam.

ABD verileri zayıf geliyor. Böyle sürdükçe de FED’den olası yeni paket beklentileri sürüyor. Ancak şimdilik verilerin FED’in müdehalesini gerektirecek kadar kötü olmadığı söylenebilir. Bu nedenle FED’in müdehalesi için, daha kötüleşecek ABD datalarını görmemiz gerekebilir.

Bence beklentisi en yüksek ve gerçekçi olan merkez bankası TCMB diye düşünüyorum.

Çünkü cari açıkta düşüş belirgin bir şekilde sürüyor. Petrol fiyatlarının düşmesi ve piyasa faizlerinin düşmesi bu gelişmeyi destekliyor. AB liderlerinin geçen haftaki uzlaşma kararları sonrasında, bugün gelebilecek düşük bir enflasyon verisi MB’nın faizleri düşürmesine imkan yaratabileceğini düşünüyorum. Bu beklenti nedeni ile de, banka hisseleri daha dinamik görülüyorlar. Belli destekler aşağı kırılmadığı müddetçe bu beklentileri sürecektir düşüncesindeyim.

Bu düşüncelere paralel, imkb endeksimiz 61.200 seviyelerinin altına düşmediği takdirde 62,653 ve 63.600 seviyelerinin test edilmesi beklentisini taşıyorum. Ancak artık yükseliş hareketinin bankalar dışı hisselere de yayılması gerektiğine inanıyorum.

Ancak, eğer 61.200 seviyesi aşağı kırılırsa, yükselişin test etmesini beklediğim düşüncem bir süreliğine geriye atılır ve 60.800 – 60.300 – 59.000 seviyelerine doğru realizeler görülebilir. Şuan için bu beklentim yükseliş düşünceme göre daha zayıf ve dediğim gibi bu riskin kuvvetlenmesi 61.200 seviyesinin aşağı kırılması halinde geçerli.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir