AB Liderleri Piyasalara Havuç Gösterdi!

Aydın Eroğlu – 29.06.2012

Evet nihayet AB liderlerinden olumlu bazı adımlar konusunda anlaşma açıklamaları gelmeye başladı. Bu zirveden bazı kararların alınması gerekliliğine değiniyordum ama açıkçası Merkel ve Alman yetkililerden gelmekte olan açıklamalar nedeniyle umudumu yitirmeye başlıyordum ki, piyasalara havuç olabilecek bazı konularda mutabakata varıldığını açıkladırlar!

Euro bölgesi bankalarının tek merkezden kontrolü konusunda uzlaşma çıktı.

Bu sayede bu mekanizmaya giren ve kontrol kurallarına uyan bankaların kurtarma fonlarına ulaşımlarının önünü açtılar. Böylece bankaların sermaye sıkıntıları ile ilgili sorunlarına ilk anda bir çare gibi olabilecek bir adım atılmış oldu. Bu piyasalara ilk anda çok olumlu bir yansıma yaşatacaktır. Ancak, mevduat güvencesi olmaması ve kontrol mekanizmasının kurulması zaman alacağı için, bu süreçte yeniden anlaşmazlıklar çıkarsa, bu iyimserlik fazla uzun sürmeyebilir. Ama şimdilik tepkiler iyi olacaktır.

Uzlaşma kurallarına uyan ülkeler, AB kurtarma fonlarına kendi ülkeleriyle ilgili tahvillerin alımı ile ilgili başvurabilecekler.

Bu da önemli bir karar. Ama şimdilik bu da bir havuç gibi! Çünkü gereği olan uzlaşma konularına uyum var. Ama henüz bu kontrol mekanizmaları ve kurulları oluşmuş değil. Ne zaman oluşur, üyeleri konusunda anlaşmazlıklar çıkar mı bilemiyoruz. Henüz liderler zirvesi bitmediği için, belki de zirve sonunda yapılacak açıklamalarda bu konulardaki belirsizlikler tamamlanacaktır. Bu nedenle zirve sonundaki açıklamalar halen çok önem taşıyor.

Bu kararın Avrupa ortak tahviline gidebilecek bir adım olması açısından da önemi büyük.

AB Büyüme İçin Harcama Yapacak.

Diğer önemli bir karar da; toparlanma için sadece tasarruf tedbirleri değil, harcamaları arttırarak büyümenin sağlanmasının da önemli olduğunda mutabık kaldılar. Önemli ve doğru bir tespittir. İlk anda 120 Milyar Euro gibi bir harcama paketi büyüklüğünde uzlaştılar. Bunun sağlanmasında İtalya ve İspanya’nın kısa vadeli önlemler olmadığı takdirde büyüme paketine imza atmayacaklarını söylemeleri etkili oldu. Ancak bu rakamın ne şekilde piyasalara sunulacağını muhtemelen zirve sonu açıklamalarda göreceğiz.

Bize Özel Gelişmeler

Bizde Mayıs ayı dış ticaret rakamları gelecek. Önceki cari açık düşüş görüntüsü sürecek mi önemli olacaktır. Ayrıca, dün açıklamalar yapan MB başkanı Erdem Başçı, enflasyondaki gelişmelerin olumlu seyretmesi halinde, yıl sonu hedeflerinde yeni bir revizeyi olumlu anlamda yapabiliriz dedi.

Fitch Üzdü!

Fitch Türkiye’nin cari açığının kırılganlık yarattığına dikkat çekerek, henüz bir not arttırımı yok denebilecek bir sinyal vermiş oldu.Ancak görünümü pozitife çevirebilir. Fakat piyasalardaki beklentiye set çekmiş oldu.

Tüm bu gelişmeler nedeniyle borsalarda sert ve net yükselişler görülmesini bekliyorum. Muhtemelen açılışlarda gap boşlukları oluşabilir. Akşam yapılacak zirve sonu açıklamalarla da yükselişin boyutunu tahlil edeceğiz.

İmkb için bankalarda yeniden ciddi alımlar görülüp önemli dirençlerin kırılmasına şahit olabiliriz. diğer hisselerde de alımlar görülecektir. Teknik analize dayalı hisse önerilerimi borsaanalizci.com sitemden takip edebilirsiniz.

Suriye Riski Önemli!

Suriye ile yaşanan uçak krizi sonrasında, sınıra askeri kaydırmalar yapılıyor. Bu önemli olabilecek bir gelişme. Sadece bizim karşılıklı müdahalemiz şeklinde olacak bir kısmi çatışma kısa vadeli düşüşler yaratma riski taşır. Olası çatışmanın savaşa dönüşmesi ise boyutu daha ciddileştirebilir. Umalım da, bir çok insanın can kaybına neden olacak bu tip gelişmeler yaşanmadan kriz atlatılsın.

Hepinize iyi hafta sonları

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir