AB Liderleri Bu Sefer Çözümü Bulabilecekler Mİ?

Aydın Eroğlu – 28.06.2012

Defalarca toplandıkları için böyle diyorum. Çünkü aylardır bir karar alamadan toplanmayı sürdürüyorlar. Umarım bu da onlardan birisi olmaz. Eğer öyle olursa, Yunanistan’dan sıçrayan yangının İspanya ve İtalya’da da büyüdüğüne şahit olabiliriz! Çok ciddi bir bankacılık sıkıntısı görülebilir. Ama bence liderler bir karar alamasa da, ECB’den (AMB Avrupa Merkez Bankası)yeniden bir parasal ve faiz desteği ile zaman kazanılmaya çalışılabilir. Piyasaları tamamen kendi başına bırakmak oldukça tehlikeli olacağı için bunu düşünüyorum.

Ancak gördüğünüz gibi aslında mali birlik, bankaların ortak kontrolü benzeri uzlaşmalar sağlanmadığı takdirde, Almanya’nın çok da haksız olmadığı görülüyor. Her türlü mali konuları kendilerine bırakılmış AB ülkelerinin en küçüğü olan Kıbrıs Rum Kesimi dahi 10 Milyar Euro’ya varacak bir yardım isteyebiliyorlar. Bu ihtiyaçlar nasıl oluşuyor, gelen fonlar ve kaynaklar nereye harcanmış belli değil! Hal böyle olunca da, haklı olarak Almanya dipsiz bir kuyuyu para vermekle dolduramayacağını görüyor. Bu nedenle de, ortak mali birlik, banka birliği vs. gibi kararlarda diretiyor. Açıkçası aylardır yaşananları gördükten sonra haksız diyemiyorum.

Bugün saat 16:00’da başlayıp, yarın da devam edecek olan liderler zirvesinden beklenen bir kararın çıkması çok kolay olmayacak. Hatta piyasalar olumsuz bir bekleyiş içindeler. Merkel’den gelen açıklamalar moralleri bozuyor. Ortak kurullar konusunda mutabakat sağlanamaması halinde oldukça büyük bir hayal kırıklığı yaşanabilir. Yunanistan’ın son uzlaştığı konularda dahi yan çizmesi, taahhütler konusunda anlaşmalar olmadan, ortak Avrupa tahvili gibi konularda anlaşmanın olmasını zorlaştıracak. Aylardır bu konuda yorumlar yapıyoruz. Ama AB liderleri sadece konuşup izliyorlar. O zaman bazı kararlar alınmadan bizim de fazla yorum yapmamıza, ya da zaten öncesinde yazdıklarımızı tekrarlamamıza gerek yok.

İyi de yeni arkadaşlarımız ne düşündüğümüzü nasıl bilecekler? Tabii ki, okuyarak! Sizlerden ricam; lütfen 05/12/2011 tarihli ”Euro Birliği Tamam Mı? Avrupa Birliği Tamam Mı?” yazım ile, 07/12/2011 tarihli ”Yeni Bir Avrupa Mı? Yoksa Tek Bir Avrupa Mı?” yazılarımı yeniden okuyunuz. Aylardır Avrupa’nın aynı yerde durduğunu görecek, Türkiye için dediklerimizin düşündüğümüz şekilde gerçekleşmeler gösterdiğini göreceksiniz.

On gündür içeriklerini not olarak yazdığım Türkiye’nin ayrışma konularına dikkat çekeceğim bir karalama önümde duruyor. Bir türlü yazıya dökemedim. Ancak zaten parça parça beklenti yazılarımda ve strateji yazılarımda hep yer verdiğim için, bilmiyor da sayılmazsınız. Sadece eski ile yeni Türkiye şartlarındaki bazı olumlu değişikliklere daha dikkat çekeceğim. Çok kısa söyleyeyim ki; anlaşamayıp krizi daha da derinleştirecek bir Avrupa görürsek, bu nedenle bizim de yükseliş hızımız bir süreliğine kesilebilir. Ama sonra yeniden olumluya gideriz. Eğer AB çözüm adımları atmaya başlarsa, bu takdirde oldukça uzun yılları bulabilecek yeni bir Türkiye büyüme sürecine şahit olacağımızı düşünüyorum. Tabii borsa en cezbedici alan olacaktır!

Piyasalarda not arttırım beklentileri var. Eğer S&P bunu yaparsa ve tek kademe olursa, diğerleri gibi yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altına getireceği için etki sınırlı kalır. Ama Fitch yaparsa, yatırım yapılabilir ülke düzeyine çıkılır ki, yansıması daha olumlu olur. Bunlar hep olacak ama, AB’nin durumu bu kararların alınması zamanında belirleyici olabilir. Her ne olursa olsun, Türkiye çok olumlu bir görüntüye doğru gidecek diye düşünüyorum. Arada sadece dış sebeplerle ilgili zikzaklar olabilir ama nihayeti hep ileriye doğru gideceğiz düşüncesindeyim. Yazımı yazabilirsem, bunların sebeplerini toparlamaya çalışacağım.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir