Abidik Gubidik Twiste!

Aydın Eroğlu – 21.06.2012

Lap lup lubada twiste twiste! der, 1980’lerin başında ABD tarzı kıvırtırdık!

Hatta rahmetli Öztürk Serengil danslarıyla da bize twisti sevdirmişti:) İşte dünkü FED açıklamalarında da FED’in yine kıvırttığını gördük! FED yeni bir parasal paket değil, sadece twistin süresini uzattı. Yani elindeki 267 Milyar Dolar’lık kısa vadeli tahvilleri verip, yerine uzun vadeli tahvil alma düşüncesini yıl sonuna kadar uzatacağını, gerekirse bu tutarı daha da arttırabileceğini açıkladı. Gerektiğinde biz buradayız dedi.

Yunanistan seçimlerinden çok öncesinde, ne ECB, ne de FED’den olumlu bir destek çıkmayacağını, öncesinde Yunanistan seçiminin görülmesinin bekleneceğini söylemiştim. Dünkü FED toplantısı için de, FED’den yeni bir parasal paket için erken olduğunu, öncesinde AB’den bir takım adımların atılmasının beklenebileceğini ifade ediyordum. Aynen böyle oldu. Ama her nedense dünya genelinde neden öyle düşündüklerini tam anlayamadığım birçok finansal çevrede, muhtemelen benim düşündüğümün tersine bir beklenti vardı ki, piyasalar top yekün yükseliyordu.

Bugün piyasanın beklentisini karşılayan bir FED kararı çıkmadığı için genel bir realize görülmesini bekliyorum. Ama bu realizeler sınırlı kalabilir. Çünkü aynı zamanda bugün Euro bölgesi maliye bakanları toplantısı başlayacak. Buradan bir karar gelebilir mi beklentisi piyasanın fazla realize olmasını engelleyecektir.

Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplanıyor

Toplantıda esas olarak finansal kriziden çıkış yolları görüşülecek. Ortak tahvil alımı konusunda destekler artıyor ama mali birlik konusunda istediklerini yaptırtmadan Merkel bu konuda geri adım atar mı bilemiyorum. Eninde sonunda AB ve ECB yeni finansal destekler açıklayacaklardır ama bunun için, öncesinde troykanın Yunanistan raporu ve bu rapor sonrasında Yunanistan ile yeni AB uzlaşmasının neticelenmesi beklenebilir. Ama sonrasında gereken adımları geciktirmeden almaya başlamalarını bekliyorum. Yoksa Yunanistanda başlayan ateş, kıyı şeridinde İtalya ve İspanya’yı da sarabilir ki, bu takdirde bu yangının kontrolü oldukça zor olur.

Maliye Bakanlarının bugünkü toplantısında ayrıca, Yunanistan’ın borç geri ödeme süre uzatımı talebi ile, Yunanistan’a verilmesi gereken 1 Milyar Dolar’lık dilimin serbest bırakılıp-bırakılmayacağı da görüşülecek.

PPK Toplanıyor.

Bizde de MB Para Piyasası Kurulu Toplanıyor. Genel beklenti faizlere dokunmayıp, belki TL karşılığı tutulabilecek döviz oran artışı olabilir diye bekleniyor. Bu kararın alınması mümkün. Hatta not arttırımı sonrasında faiz indirim adımı da gelebilirdi ama henüz özellikle AB nezdinde finansal kriz çözülmeden bu konuda bir adım atılmayabilinir. Ama AB finansal kriz adımlarını atmaya başladığında, MB da yeniden faiz indirimi sürecine başlayacaktır diye düşünüyorum. Bu yönde kararlar alınmaya başlandığında, bankacılık sektörü ve dolayısı ile genel endeks için yeni beklentiler ortaya çıkacaktır.

Piyasalarda Ne Olur?

Dediğim gibi, FED beklentileri karşılamadığı için kısmi realizeler olur. Ama realizeler AB nezdindeki toplantılar nedeniyle sınırlı kalır. Maliye bakanları toplantısı sonrasında liderler de toplanacağı için, beklentiler bitmeyecektir.

FED’den yeni para bekleyen altın piyasası da kritik bir destek seviyesinde! Tekniğine göre altın hem bollinger hem de kısa bir yükseliş trendi desteğinde bulunuyor. 1.600$’a denk gelen bu destek seviyesi oldukça krıtik. Eğer aşağı kırılırsa, öncelikle 1.587, sonrasında da 1.567 Dolar seviyelerini görmesi beklenebilir. Ama dediğim gibi AB toplantılarının yaratacağı beklenti nedeniyle, altındaki beklenti de henüz bitmedi. Bu nedenle, alt seviye beklentileri için öncelikle 1.600 seviyesinin aşağı kırıldığı görülmelidir. Yoksa bu seviye aynı zamanda bir destek olduğundan, aşağı kırılmdan 1.633 Dolar’a yeniden yükselişi de görülebilir. Fakat altın için strateji yazılarımda da, piyasaların ateşi sönüp de yeniden büyümeler başladığında, özellikle ABD faiz arttırımı süreci başlayınca, bugünkü seviyelerin çok daha altını görmesini beklediğimi, bu nedenle de uzun vadeli altın yatırımlarını doğru bulmadığımı tekrarlamak istiyorum.

Not Arttırımı

Türkiye’de hep beklediğimiz ama dün yapılması bana göre de sürpriz olan not arttırımı sonrasında Endeks olarak ciddi ayrışmalara şahit olabiliriz. Bundan sonra gelebilecek not arttırımları yatırım yapılabilir düzeye çıkmamıza yarayacağı için, imkb için artık kötü ve sert düşüşleri beklemediğimi söyleyebilirim.

Olası realizeler sonrasında yeniden yükselişler beklediğim için, düşüşlerde alım fırsatları çıkabilir düşüncesindeyim. Endeks, vadeli piyasa ve hisseler konusundaki güncel teknik seviyeleri Destek-Direnç Tablosu’ndan takip edebilirsiniz.

Not: Bugünkü yazım yazıyı normalde 09:10’da tamamlamışken, kaydet yerine yapıştır seçeneğini tıkladığımdan uçtuğu için, yeniden yazmak zorunda kaldığımdan gecikmiş bulunuyor. Bu da çok yazı yazanların hızlı yetiştirmek düşüncesi ile başımıza gelen en kötü kazadır :)

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir