Moody’s Yükselişe Kart Gösterdi!

Aydın Eroğlu – 22.06.2012

Özellikle ABD borsalarında yaşanan sert yükseliş Moody’s’in 15 küresel bankanın notlarını değişik kademelerde düşürdüğünü açıklaması ile, yerini sert realizelere bıraktı. 12.898’i görmüş olan Dow endeksi dün 12.561’e kadar düştü. Muhtemelen bugün Avrupa borsalarında ve İMKB’de bunun etkilerini göreceğiz. Fakat Dow için 12.500 seviyesinde ciddi bir destek bulunduğunu da belirtmek istiyorum.

İMKB Pozitif Ayrışıyor

İMKB’nin ve Türkiye’nin krizde olan ülke ve borsalarına göre çok daha iyi olduğunu her seferinde yazıyor olmamıza rağmen, dışarıda işlerin karışık olduğu bir ortamda ciddi pozitif ayrışıyor olması biraz fazla iyi tablo oluyor. Not arttırımı, petroldeki sert düşüş bizim lehimize olan gelişmeler olsa da, fazlaya kaçan ayrışma kısa süreli riskler yaratıyor. Moody’s’in not indirimleri sonrasında bizde de, kısmen realizeler gelecektir. Ancak yakın bir süreçte artık AB nezdinde bir takım müdehale kararlarının çıkmak zorunda olduğu beklentisi, bunun gerçekleşmesi halinde MB’nın yeni faiz indirimi sürecini başlatma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Muhtemelen bu beklenti bankalarımızın dinamik olmasına neden oluyor.

Dün yapılan TL mevduatlarınının karşılıklarının döviz ve altın olarak tutulabilecek oranlarını arttırılmış olması piyasaya yaklaşık 5 Milyar TL. civarında likidite sağlayacak. Buna bir de, olası faiz indirim sürecini dahil edebilirsek, bu takdirde bankaların karlarında ekstra ciddi artışlar görülebilecektir. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşlerin cari açığımıza yarattığı olumlu tesir de topyekün olumlu gidişatımıza imkan veriyor.

İşte bu nedenlerle ben, borsamızda olabilecek realizelerin sınırlı kalacağına inanıyorum. Bunun temelindeki beklentim sadece Türkiye’ye ait olumlu gelişmeler olmadığının, bunun yanında AB nezdinde olumlu kararların alınmasına çok yakın olduğumuz beklentisinin de bulunduğunu belirtmek isterim. AB’nin artık karar almayı daha fazla geciktirecek lüksü yok diye düşünüyorum. Bu kararlar alınmaya başlarsa, gelişmiş batı içinde yegane büyüyen ekonominin bize ait olması, Türkiye’ye çok daha ciddi sermaye akımlarının olmasına imkan verecektir. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke konumuna gelmesini kesin diye görüyorum. Eğer bu beklenti yabancı fonlarda da oluşmaya başlarsa, klasik borsa yaklaşımı olarak, beklentiler şimdiden de satın alınmaya başlıyor olabilir.

Türkiye’ye girecek büyük yeni fonların endeks içindeki etkileri nedeniyle en önemli hedef sektörü bankalar olacaktır. Yukarıda izah ettiğim beklentilerim gerçekleşirse bankaların karlarının artacak olması da, bankalara olan talebi daha da kuvvetlendirecektir. Eğer Avrupa, beklentilerimin tersine kendisini çok daha büyük bir krzin içine atarsa bu süreç düşüşlerle yara alacağı gibi, süresi de geriye atılacaktır. Ben olumlu yöndeki düşüncemde ısrarlıyım.

Bu akşam Merkel ve Hollande’nin de bulunduğu dörtlü bir liderler zirvesi var. Önümüzdeki hafta başlayacak olan AB liderler zirvesi öncesindeki mini bir zirve olarak önemli olacaktır. Bir karar çıkabilir mi derseniz, bu günlerde herşey olabilir.

Altın Sert Düştü

Dün altında eğer 1.600 Dolar seviyesi aşağı kırılırsa olabilecek iki kademeli sert bir düşüşe dikkat çekmiştim. Bu beklentim aynı sertlikle önce 1.587$, sonra da 1.567 $ görülerek gerçekleşti. Ama yakın vadeli olarak 1.535 $ seviyelerinin ciddi bir destek olduğunu düşünüyorum. Bu seviye civarlarından bir tepki alımı gelebilir. AB ve FED nezdinde alınabilecek parasal kararların altını geçici de olsa yukarı çekebileceğini göz ardı etmemek lazım. Ama bence tüm yukarı yükselişler bir tepkiden ibaret kalacaktır. Gelişmiş batının ekonomik sorunları atlatılmaya başlandığı anda altın yeni düşük seviyeleri görecektir beklentisindeyim. Kısa vadeli olarak kırılmamasını beklediğim 1.535$ düzeyi olur da aşağı kırılırsa, kademeli olarak sırası ile 1.480$ ve 1.440 $ seviyelerine sert bir iniş daha görülebilir. Ancak dün yaptığım gibi bunun şartının öncelikle 1.535$ desteğinin kırılması olduğunun altını çizmek istiyorum.
Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir