Moody’s Türkiye’nin Kredi Notunu BA1’e Yükseltti!

Aydın Eroğlu – 20.06.2012

Görünüm Pozitif

Aslında verilen şehit haberleri sonrasında hiç borsa-piyasa bahsi yapmak istemiyordum. Ama son dakika haberi piyasalar için çok önemli.

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu bir basamak arttırarak, yatırım yapılabilir seviyenin bir kademe altına çekmiş oldu.

Kamu finansmanındaki toparlanmaya dikkat çekildi. Yeni not arttırımları için ödemeler dengesinin şoklara daha dayanıklı hale gelmesinin önemine değinilmiş. Sanırım hepimiz için sürpriz olan bu açıklama, son günlerdeki pozitif ayrışmamızı da izah edecektir. Demek ki birileri bu haberi yine öncesinden almış ki, geçen haftalarda düşen dış piyasalara rağmen, İMKB pozitif ayrışıyordu.

Bu haber başta bankalar olmak üzere endekse olumlu yansıyacaktır. Ancak halen yatırım yapılabilir seviyeye gelmediğimizin bilinmesi lazım. Ama bu gelişme Türkiye üzerinde toplanan dikkatleri daha da arttıracaktır. Eğer Avrupa ayağa kalkabilirse, devamında Türkiye’nin daha da artan notlarına şahit olmayı bekliyorum.

Bu süpriz haberle gap boşluğu verilerek bir açılış yaşanabilir. Döviz kurlarında düşmeler gelecektir. MB Moody’s kararını kullanarak faiz indirimine de gidebilir. Bunu yaparsa, bu karar da banka hisselerine yarar. Bu sayede borsa endeksi daha yüksek seviyelerde tutunabilir. Sürpriz Moody’s kararı birçok gelişmeyi tetikleyebilir.

FED Kararları Açıklanacak.

Bugün 19:00’da kararlar açıklanacak. 21:15’te de Bernanke konuşacak. Eğer parasal paket kararı çıkarsa, yükselişler daha da artacaktır. Olası bir açılış gap boşluklarının kapanması biraz daha sonraya kalacaktır. Ama eğer FED’den bir yeni paket kararı çıkmazsa, piyasalara olumsuz yansıyacaktır. Gap’ler de daha çabuk kapanma riski taşıyacaktır.

Eğer FED’den yeni parasal paket çıkmazsa, bugün not arttırımı ile görülebilecek 61.000 üstündeki seviyelerden teknik realizeler görülebilir. Çünkü AB liderinden kriz kararları gelmezse, hemen sonrasında İspanya ve İtalya konuşulacaktır!

Ben FED’in henüz bir para paketi açıklamasını beklemiyorum. Son gelen konut ve işsizlik verileri bu kararın alınmasını geciktirebilir. Lakin eğer FED ve AB liderlerinden piyasalara müdehale kararları ard arda gelmeye başlarsa, bu takdirde beklediğimiz yükseliş trendi başlar.

22.242 Evladımız Allah’a Emanet Olsun!

Evet, koruyamadığımız kendi vatanında teröre şehit verdiğimiz evlatlarımızın sayısı 22.242 olmuş. Dün Şemdinli’de gerçekleşen terör saldırıları ile şuana dek 8 mehmetçiğimizi daha şehit verdik. Onları Allah’a emanet ettik. Biz koruyamadık, Allah cennetiyle ödüllendirir inşallah.

Dün ilgili bakana mecliste sormuşlar; ”Şuana kadar Türkiye teröre kaç şehit verdi diye?” 22.234 diye cevaplamış sayın bakan. Dün bu sayıya 8 şehit daha dahil oldu. Allah rahmet eylesin. Anne-babaları ve tüm sevenlerine bu acıya dayanma gücü versin. Hepimizin başı sağolsun. Lakin artık bu konuda kimse kendi köşesinde durmasın. Herkes çözüm için çareler arasın. Herkes birbiri ile görüşsün. Karşısındakinin görüşüne katılmıyorsa, kendisinin çözüm fikrini açıklasın. Yoksa ateş düştüğü yeri yakar diye, bu ateşi söndürmezseniz, gün gelir aynı ateş sizin ocağınıza da düşebilir! İzmir’de son hafta içinde patlatılmaya hazır C4 patlayıcılar ile yakalanan teröristlerin hedefinin toplu kitle alanları olduğu söyleniyor. Bu hedef hepimiz, hepimizin canları, evlatları, tanıdıkları olabilir. Artık bu terör belası bitmeli.

Tüm şehitlerimiz için tekrar Allah’tan rahmet diliyorum.

Aydın Eroğlu

www.aydineroglu.comwww.borsaanalizci.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir