620 milyon dolarlık imza attı Fas’ta ‘fosfat hattı’ döşeyip gübre fabrikası da kuracak

TEKFEN Holding, dünyanın en büyük fosfat yataklarına sahip Fas’ta boru hattı döşeyecek ve gübre tesisi kuracak. İhalede Fransız ve Hintli rakiplerini eleyen Tekfen, Kasablanka’da 620 milyon dolarlık 3 proje için imza attı.

TEKFEN İnşaat, dünyanın fosfat rezervinin dörtte üçüne sahip Fas’ta fosfat boru hattı döeşeyecek ve gübre tesisi kuracak. Tekfen, 44 yılını Fransız işgalinde geçiren Fas’ın devlet kurumu OCP’nin ihalesinde Fransız rakiplerini geride bıraktı. İki ihaleyi alarak 620 milyon dolarlık imzayı atan Tekfen Holding, OCP’nin fosfat çamurunu taşıyacak boru hattı ile her biri yıllık 850 bin ton kapasiteli 2 adet DAP (Diammonium Fosfat) gübre tesisi ve destek ünitelerinin inşaat ve montajını kapsayan projeleri gerçekleştirecek. Fas’ın Kazablanka Kenti’nde gerçekleşen imza töreninde Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner müteahhitlik işlerinin yüzde 98’inin yurtdışında olduğunu hatırlattı.

Kredi Fransızlardan
Erhan Öner, 240 kilometrelik boru hattının 30 Nisan 2013’te, DAP gübre tesisinin ise Haziran 2012’de teslim edileceğini söyledi. Tekfen Holding CEO’su Erhan Öner, Toros Tarım Yönetim Kurulu Başkanı ve Tarımsal Sanayi Grubu CEO’su Esin Mete ve Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Osman Birgili’nin hazır bulunduğu imza törenine, OCP adına ise CEO’su Mostafa Terrab, OCP Başkan Yardımcısı Amar Drissi ve Yatırımlar Direktörü El Moitaoikkil El-Baraka katıldı. İhaleye 5 şirketin katıldı. Teknik inceleme sonrası Tekfen ile Fransız ve Hintli firmaların yarıştığını dile getiren Tekfen İnşaat Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Osman Birgili, “OCP işi Fransız kredisiyle finanse edecek. Fransızları ve Hintlileri geride bırakıp ipi biz göğüsledik. Fransız kredisiyle Türkler iş yapacak” diye konuştu.

Türklere büyük sempati var
Tekfen olarak Fas ile ticari ilişkilerinin 30 yıl öncesine dayandığını anlatan Erhan Öner, “Burada Türklere karşı çok büyük bir sempati var. Bize benzeyen de benzemeyen de tarafları var. Bizim birçok ülkeye göre daha rahat çalıştığımız bir yer. Zor yanı bürokrasi açısından katı ve esnek olmaması” dedi.

5 milyar dolarlık plan
Osman Birgili, Fas’ın yeni yatırım projelerinin 5 milyar dolar olduğunu ve Tekfen olarak buradan alabildikleri kadar pay almak istediklerini söyledi. 9 tane tesis yapılacağını ve bunun iki tanesini Tekfen’in aldığını kaydeden Birgili ihale için üç yıl çalıştıklarını ve projesi, mühendisliği ve satın almasına inşaatın tüm işini Tekfen’in yapacağını açıkladı.

Kârlılıkta en iyi yıllardan biri
ERHAN Öner, 2010’un iyi bir yıl olduğunu belirterek, “Müteahhitlikte ciro hedefinin yüzde 90’larındayız, kârlılıkta en iyi senelerimizden biri. Tarımsal sanayide ise hedefleri aştık. 2011’in de iyi geçeceğini bekliyoruz. Müteahhitlikte 2010’un son çeyreğinde bağlanan işlerle miktar 2 milyar doların üzerine çıkacak” diye konuştu. Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerini takip ettiklerini ifade eden Öner, yılın ilk üç ayında bu projelerin de olabileceğini söyledi. Osman Birgili ise, hedeflerinin iş miktarını 2 milyar dolarda tutmak olduğunu aktardı.

Irak’a yeniden gideceğiz
TEKFEN Holding CEO’su Erhan Öner, 25 yıllık geçmişleri bulunan Irak’tan bir süredir emniyet için uzak durduklarını vurguladı. Irak’taki yeni yapılanmanın ardından yeniden bu pazara girmek istediklerini belirten Öner, “Yeni hedeflerimizden birisi de Irak’ta yeniden aktif çalışmak” dedi. Öner, şöyle devam etti: “Bağdat’ta bir ofisimiz vardı. Petrol firmalarının olduğu Basra’da da yeni bir ofis açmayı düşünüyoruz. Irak’tan ihaleler için çok sayıda davet alıyoruz. Irak Petrol Bakanlığı nezdinde iyi itibarımız var.”

Hayatımın en pahalı imzası
FAS seyahati sırasında valizleri İstanbul’dan uçağa yüklenmeyen ve Kazablanka’da yeniden alışveriş yapmak zorunda kalan Erhan Öner, “Hayatımın en pahalı anlaşmasına imza attım” diyerek yaşadıklarını espirili bir dille anlattı.

Türkiye’de Petkim ve Tüpraş’ı bekliyoruz
OSMAN Birgili, Tekfen’nin bu yıl Tüpraş ve Petkim’in işlerinin başlayacağını hatırlatarak, “Onları alıp Türkiye’deki iş oranımızı yüzde 10-15’e çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye ve dünyada büyük işlerin peşindeyiz” dedi. Birgili, Özbekistan ve Türkmenistan’da yakından iş takibi yaptıklarını söyleyerek, anahtar teslim işleri istediklerini kaydetti.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16834593.asp?gid=254

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir