Kiler’e rekor talep

Yerli bireysel yatırımcıdan 12.19 kat talep geldi.

16 yıldır tüketicilerine kazançlı alışveriş olanaklarını sunan Kiler Alışveriş’in halka arzında talep patlaması yaşandı. Yerli bireysel yatırımcıların 12.19 kat, yabancı yatırımcıların 3.54 kat talep gösterdiği halka arzın fiyatı üst sınır olan 6.10 TL oldu.

Türkiye’nin yerli sermayeli en büyük perakende zincirlerinden biri olan Kiler Alışveriş’in halka arzına hem yerli hem de yabancı yatırımcılar yoğun ilgi gösterdi. Yurtiçi bireysel yatırımcıların 12.19, yurtiçi kurumsal yatırımcıların 4.32, yabancı kurumsal yatırımcıların ise 3.54 kat talep gösterdiği Kiler Alışveriş’in halka arzına toplamda 6.66 kat talep geldi. Halka arz fiyatı 5.30-6.10 TL olan fiyat aralığının üst limiti olan 6.10 TL olarak belirlendi.  Halka arz sonuçlarına göre Kiler Alışveriş’in piyasa değeri 821 milyon 182 bin TL seviyesinde oluştu. Halka arzdan 123 milyon 177 bin TL’lik gelir elde edildi. Yüzde 1.95’lik ek satış hakkının da kullanılmasının ardından Kiler Alışveriş’in halka açıklık oranı yüzde 15 olarak gerçekleşti. Talep toplama yoluyla 2011 yılının ilk halka arzı olma özelliği taşıyan Kiler Alışveriş’in halka arzında son dönemde yapılan halka arzlar içinde en yaygın yatırımcı sayısına ulaşıldı. Toplamda 12.797 yatırımcı Kiler Alışveriş’in halka arzına talepte bulundu. Bunun 12.680’ini yurtiçi bireysel yatırımcılar, 88’ini yurtiçi kurumsal yatırımcılar, 29’unu ise yurtdışı kurumsal yatırımcılar oluşturdu. Kiler Alışveriş’in halka arzı Oyak Yatırım liderliğinde 28 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum tarafından gerçekleştirildi.

Kiler Holding Perakende Grubu Başkanı Ümit Kiler, kurumumuza duyulan güvenden aldığımız güç ve yüksek sorumluluk bilinciyle hareket ederek, birlikte büyüme planlarımızı gerçekleştirmek üzere yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz dedi. Kiler “Kendimizi ve markamızı bugüne kadar iyi anlatmak ve onun değerine yakışır işler yapmak için çok çalıştık. Halka arz sürecinde özellikle bireysel katılımcının taleplerinin bizim için çok kıymetli olduğunu söylemiştik. Sonuçlardan inanılmaz gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra halka açık bir şirket olarak Türkiye’nin tamamında var olma hedefimizi ortaklarımızla birlikte hayata geçirmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Tüm katılımcılara kurumum ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kiler Alışveriş şu an 26 ilde 173 mağazada hizmet veriyor.  2011 yılında başta Doğu ve Güney Doğu Anadolu, Karadeniz ve Ege bölgeleri olmak üzere daha önce Kiler Alışveriş’in bulunmadığı illerde mağaza açmayı ve bunun yanı sıra bulunduğu illerde yaygınlaşmayı hedefliyor. 2010 yılı Eylül ayı itibariyle 12,5 milyon TL net kâra sahip olan Kiler Alışveriş’in faaliyet kârı ise 25,9 milyon TL. Aktif büyüklüğü 569,9 milyon TL olan Kiler Alışveriş’in öz kaynakları ise 155,7 milyon TL.

Kaynak: http://www.aksam.com.tr/kilere-rekor-talep–14458h.html

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir