Lokman Hekim Hastaneleri halka arz olmayı bekliyor

Borsa’ya Lokman Hekim geliyor.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun geçen yıl başlattığı halka az seferberliğine şirketlerin ilgisi her geçen gün artıyor.
Geçen yıl 22 halka arz gerçekleşirken bu yılın ilk ayında Hateks ve Kiler’den sonra Lokman Hekim Hastaneleri de katılıyor. Şirket, Borsa’da satış yöntemiyle 25-26 Ocak tarihlerinde 11.00-12.30 saatleri arasında halka arz edilecek. Sermayesinin yüzde 20’sini Borsa’ya açacak olan hastane, 1 TL nominal değerli bir hissenin bedelini 3,75 TL olarak belirledi. Lokman Hekim Engürüsağ AŞ Genel Müdürü İrfan Güvendi, “Halka arz tarihi boyumuzun ölçüsünü alacağımız, kendimizi aynada göreceğimiz bir süreç olacak.” dedi. Acıbadem Hastaneleri’nin ardından halka arz edilen ikinci hastane olma özelliğini taşıyan Lokman Hekim Hastaneleri’nin halka arz edilecek miktarı 2 milyon 782 bin 500 adet olarak belirlendi. Ankara’da gazetecilerle bir araya gelen İrfan Güvendi, halka arz ile ilgili soruları cevapladı. Güvendi, Engürüsağ AŞ’nin 1996 yılında 5 ortaklı olarak kurulduğunu ifade ederek bugün ortak sayısını 150’ye çıkardıklarını bildirdi. Salı günü halka arz sürecinin başlayacağı Lokman Hekim Hastaneleri’nin mevcut ortaklarının yüzde 99,75’inin halka arz sürecinde 6 ay boyunca satış yapamayacaklarını ifade eden Güvendi, “Halka arz sonrası sağlanacak kaynak nasıl kullanılacak?” sorusuna “Bu kaynakla bilançoyu sağlamlaştıracağız. Sağlık sektöründe bazen uygun fiyatla malzeme imkânı doğuyor, bunun için de peşin para gerekli. Parayı buralarda da kullanma imkânı bulacağız. Bina ya da şirkete para yatırmayı düşünmüyoruz, ama hastanelerin işletmelerini alabiliriz.” diye konuştu. Güvendi, bir gazetecinin “Hisse bedelini neden 3,75 TL olarak belirlediniz?” sorusuna, “Uzmanlara yaptırdığımız analizde hisse değeri için 5 TL’lik bir rakam çıktı. Ancak alıcıya yüzde 25’lik bir iskonto yaparak bu rakamı 3,75 TL seviyesine çektik. Ancak alıcı bu öngörülen rakamın yüzde 10 üzerine çıkabiliyor. Böylece tavanımız 4,12 TL’ye kadar ulaşabilir.” cevabını verdi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1083000&title=borsaya-lokman-hekim-geliyor

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir