2022’nin gündemi yine ‘iklim’ ve ‘siber güvenlik’

2021’i ‘Kovid-19’ küresel virüs salgınının varyantları, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ülkelerin aşı mücadelesi ve küresel pandeminin dünya ekonomisi ile, küresel ticarete olan birincil ve ikincil etkilerini konuşarak ve tartışarak geçirdik. Bununla birlikte, 4. ve 5. dalga vaka sayıları yine ciddi rakamlara ulaşsa da, yeni varyantlardan yoğun bakım oranları oldukça düşük seyrettiğinden ve ülkeler ekonomik hayatı kısıtlayıcı tedbir ihtiyacı hissetmediğinden veya almak istemediğinden, küresel pandemiye yönelik risk algısı da geriledi.

Dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans kurumlarından birisi olan Axa’nın her yıl 50 bin önde gelen şirketin üst düzey yöneticilerine sorarak oluşturduğu ‘küresel ölçekte öncelikli riskler’ çalışmasının 2021 versiyonu, 2020’de bir anda 7 basamak yükselerek 1. sıraya oturan ‘virüs salgını ve bulaşıcı hastalık’ riskinin 2 basamak gerileyerek 3. sıraya oturduğunu gösteriyor. 2020’ye kadar ilk iki basamağı oluşturan ‘iklim değişikliği’ ve ‘siber güvenlik’ riskleri ise, 2020’de ‘virüs salgını ve bulaşıcı hastalık’ riskinin bir anda ilk sıraya yerleşmesiyle ikinciliğe ve üçüncülüğe gerilemiş olsalar da, 2021’de yeniden 1. ve 2. basamaktaki yerlerine geri dönmüş durumdalar.

Bu nedenle, 2022’de ‘küresel iklim değişikliği’, sebep olduğu ve olacağı olası büyük çaplı doğal afetlerle, bu riskin önlenmesine yönelik uluslararası ölçekteki araştırma, çalışma ve projelerle, küresel iklim değişikliğini önlemeye yönelik projelerin nasıl finanse edileceğine dair tartışmalarla gündemdeki yerini koruyacak.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!