Yeni ekonomi yönetimi dönüşümün de habercisi

“Ağır bir görev verildiğini biliyorum. Türkiye’nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır” Mehmet Şimşek

Yeni bakanlar kurulu, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevine getirilen Cevdet Yılmaz’dan başlamak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ismiyle beraber ekonomiye dair dönüşüm vurgusunu ön plana çıkartmış oldu.

Kulis haberleriyle de önceden şekillenen bu vurgu ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak nitelenen ve gazetemizde de köşe yazarlığı yapmış olması nedeniyle kendisini yakından tanıma fırsatına sahip olduğumuz Hafize Gaye Erkan’ın TCMB’nin başına getirilmesiyle de ayrı bir anlam kazandı.

İsimlere yüklenen anlam

Bilindiği üzere hem Cevdet Yılmaz hem de Mehmet Şimşek AK Parti hükümetlerinde uzun yıllar ekonomi ve maliyenin başında görevler almış ve 2018 öncesi dönemde uygulanmış olan ekonomi programlarıyla tanınan ve yurtdışı finans çevrelerinde belirli bir saygınlığa erişmiş olan isimlerdir. Kendilerinin görev aldığı dönemde, ağırlıklı olarak konvansiyonel bir para politikası uygulandığını bilhassa da bütçe konusunda oldukça titiz davranıldığını hepimiz yakından biliyoruz.

TCMB Başkanlığı görevini üstlenen Erkan ise, çok başarılı bir CV’ye sahip olmanın yanı sıra ABD’nin önde gelen finans kurumlarında üst düzey yöneticilik yapmış ve Ortodoks politikanın deyim yerindeyse bağrından gelen bir Türk kadını…

Yazının devamı için TIKLAYINIZ!