DXY ve XAUUSD: Kanada İşsizlik Oranının Artması

Kanada’da işsizlik oranının artması ve istihdamın azalması, ekonomide olası bir resesyona doğru bir adım olarak yorumlanabilir. Mayıs ayında Kanada’da 17.400 iş kaybı yaşandı ve işsizlik oranı 0,2 puan artarak %5,2 seviyesine yükseldi. Özellikle Ontario’da 24.000 iş kaybı yaşandı ve işsizlik oranı %4,9’dan %5,5’e yükseldi.

Quebec ise Mayıs ayında 1.600 iş kazandı ve işsizlik oranı hafifçe düşerek %4,1’den %4,0’a geriledi. Montreal bölgesinde işsizlik oranı %4,3’ten %3,9’a düştü ve bu, 2006’dan bu yana derlenen bölgesel verilere göre en düşük oran oldu.

Kanada ekonomisi, bu yılın başından beri istihdamı istikrarlı bir şekilde artırıyordu ve işsizlik oranı son beş aydır %5 seviyesinde sabitlenmişti. Mayıs ayında dokuz ayın ardından işsizlik oranının artması, National Bank ekonomistlerinin uzun zamandır beklediği bir dönüm noktası olarak değerlendirildi.

Raporda belirtilen ekonomistlere göre, “Bu, bir işe alım dalgasının ardından bir dönüm noktasının gerçekleşmesinin sadece zaman meselesi olduğunu gösteriyor.” Ayrıca, “Raporun ayrıntıları da bir o kadar karamsar. Tam zamanlı istihdam iki ay üst üste daraldı,” şeklinde belirtildi ve bu durumun son iki yıldır görülmediği vurgulandı.

Ekonomistlere göre, henüz tam etkisini göstermeyen faiz oranı artışlarına ekonomi ve iş gücü direnemiyordu. Ayrıca, şirket karlarının düşmesi ve çoğu KOBİ’nin maaşları artıramayacaklarını belirtmeleri, iş piyasasının daha da kötüleşeceğine işaret ediyor.

Grafik TradingView’den

Amerikan Dolar Endeksi 103.5 seviyesinde haftayı kapatmış olup herhangi bir önemli ibare göstermediği halde Türk lirasına karşı değer kazandı. Diğer bir değişti Türk lirası dolar endeksine karşı yenik düştü.

İkisinde 3SMA’nın 103.8 ve 103.97 altında olduğunu görmekteyiz.

Destek noktası 102.8 iken bu hafta ABD’den gelecek verilen incelikle takip edilmelidir.

Bugün açıklanan büyük veri, Çin’in PPI’da %4,6’lık kötü bir düşüş ve zayıf bir TÜFE artışı olan %0,2’lik bir artış olduğunu gösterdi. Çin Merkez Bankası’nın yakında faiz indirimi yapması zaten bekleniyordu ve şimdi beklenti daha da artıyor.

Bu arada, Fed’in gelecek hafta bir faiz artışını atlayacağı ve Temmuz toplantısında son faiz artışını yapacağı bekleniyor, önümüzdeki Salı günü açıklanacak olan TÜFE ne getirirse getirsin.

Grafik TradingView’den

Teknik bir perspektiften bakıldığında, bazı takip alımları altın fiyatını 1.985 arz bölgesine yakın bir sonraki önemli engel olan 2000 psikolojik seviyeye taşıyabilir. XAU/USD ilerleyen zamanlarda 2010 arz bölgesine doğru tırmanabilir.

Öte yandan, şu anda 1939 civarında olan 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA), yakın vadeli düşüşü korumaya devam edebilir. İkna edici bir şekilde aşağı yönlü bir kırılma, altın fiyatını 1900 seviyesine doğru hızlandırabilir. Bazı takip satışları, ayıların 1840 civarında olan çok önemli 200 günlük SMA’ya doğru hedeflemelerine izin verebilir, ara destek ise 1876 yatay bölgesinde bulunmaktadır.

Altın fiyatı, 1.940 bölgesindeki 100 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) desteğinden güçlü bir şekilde toparlanmasını sergilemekte zorlanıyor ve Cuma günü dar bir işlem bandında dalgalanıyor. XAU/USD şu anda haftalık aralığının üst seviyelerinde, yaklaşık olarak 1.965 bölgesinde işlem görüyor ve Avrupa seansına doğru günlük bazda neredeyse değişmemiş durumda.

Haftanın son gününde, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümet tahvillerinde hafif bir yükseliş, ABD Doları’nın dip alımlarını tetikleyerek gece saatlerindeki en düşük seviyesinden toparlanmasına yardımcı oluyor. Bu da ABD Doları cinsinden olan Altın fiyatı için bir engel olarak görülüyor. Ancak, genel olarak risk Altın fiyatı için bir güvenli liman etkisi oluşuyor.

Daha zayıf bir risk tonu, bugün Çin’in enflasyon verilerindeki kötüleşmeyle birlikte küresel ekonomik durgunluk endişelerinin artmasıyla devam ediyor.

TradingView, XAUUSD grafiklerine uygulanabilen gelişmiş grafik araçları ve geniş bir teknik gösterge yelpazesi sunar. Bu araçlar, tüccarların detaylı teknik analiz yapmalarına ve potansiyel ticaret fırsatlarını belirlemelerine olanak tanır. Tüccarlar, trend çizgileri, destek ve direnç seviyeleri çizebilir ve altın fiyatının Amerikan doları karşısındaki hareketini analiz etmek için çeşitli grafik formasyonlarını uygulayabilirler.

TradingView’ın Ekonomik Takvimi‘ni kullanarak, tüccarlar önemli piyasa katalizörlerinden haberdar olarak potansiyel piyasa hareketlerini öngörebilir ve ticaret stratejilerini buna göre ayarlayabilirler. Bu özellik, platformun sunduğu olanaklara ek bir derinlik katmaktadır ve tüccarların işlemlerini önemli ekonomik olaylarla uyumlu hale getirerek ortaya çıkan fırsatları değerlendirmelerini sağlar.

Özetle Kanada’da bazı ekonomistlere göre, yalnızca bir ayın verilerine dayanarak iş piyasasının yön değiştirdiği sonucuna varmak için erken olduğu belirtiliyor. Özellikle Quebec’in ekonominin yıl başından bu yana ivmesini kaybettiği, Ontario’nun ise otomotiv sektörünün canlanmasıyla işsizlik oranının düşebileceği ifade ediliyor. Kanada petrol bakımından önemli ve endüstriyel anlamda kendine yer edinmiş olduğundan yakından takip ediliyor.

Okan Özdemir