Yellen Konuştu Dolar Düştü

Piyasaların merakla beklediği, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları doları düşürdü.

Yellen konuşmaya başladığı sırada 2.94 seviyesinde olan Dolar /TL kuru, ilk etapta 2.95’e kadar yükselse de konuşma sonunda 2.93 seviyesine kadar düştü. Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen Yellen’ın faiz artışını destekleyecekleri yönündeki açıklamalarının ilk başta dolarda sınırlı yükselişlere neden olduğunu ancak resesyon riski ile ilgili alınabilecek önlemlere yaptığı vurgunun doları aşağı çektiğini ifade etti.

FED’in Eylül Ayında Faiz Arttırma İhtimali Düştü

Haftanın kritik konuşması gerçekleşti ve FED başkanı Yellen’ın açıklamaları sonrası piyasalarda dalga boyu yükseldi. Konuşma metninin yayınlamasıyla beraber Dolar varlıklarında kısa süreli yükseliş hareketi görüldü. Yellen açıklamalarında verilerin FED’in faiz artışını daha fazla desteklediğini ifade etti ve piyasa tarafında Dolar lehine bir fiyatlama izledik. Fakat konuşma metnin tamamına bakıldığında ABD ekonomisi için resesyon riskine karşı alınabilecek önlemlerde, gerektiğinde teşviklerin söz konusu olabileceğine vurgu yapılması piyasanın rengini değiştirdi. Bu genişleyici para politikası sinyali Dolar varlıklarında düşüşlere sebep olurken ABD 10 yıllık ve 2 yıllık tahvil faizlerinde geri çekilmeler görüldü . Konuşma sonrası FED’in Eylül ayında faiz yükseltme ihtimali % 21 seviyesinden % 18’e gerilerken Aralık ayında yükseltme ihtimali %50 ‘den % 48’e düştü. Aynı zamanda Yellen’dan faiz artışı herhangi bir tarihe vurgu yapılmadığını görüyoruz.

Dolar tarafında ise gevşemeler görülse de kritik destek noktaları üzerinde fiyatlama sürüyor. 2.9240-2.9140 destek bölgesi aşağı yönlü kırılırsa yeni düşüşler görebiliriz ve 2.9000-2.8800 seviyeleri gündeme gelebilir. Ancak haftalık kapanış bu bölgeler üzerinde gerçekleşirse FED fiyatlaması bitmiş olabilir ve yeni haftayla beraber yeniden Dolarda yükselişler gündeme gelebilir. Bu sebeple bu karışık günde haftalık ve günlük kapanış seviyeleri dikkate alınmalı diyebiliriz.

Adnan Çekcen/Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN