Yatırımcılar bir hayal dünyasında yaşıyor

Atilla Yeşilada – 10.11.2016

Biliyorum, TL, Borsa tahviller her şey çok ucuz. Yatırımcıların birden Trump’a kanı ısındı. Dünya ekonomisi hızlanıyor. Alım zamanı geldi mi? En kötüsü geride kaldı mı? Kesinlikle hayır. Yatırımcılar bir fantezi dünyasında yaşıyor. 2017 dev politik şokların yılı olmaya aday. Trump ve Fed Gelişmekte Olan Piyasaları (GOP, Ülkeler = GOÜ) derinden sarsacak. Eğer küresel ortam lehimize çalışmaya devam etse dahi, içerde yakın tarihin en derin siyasal istikrarsızlık dönemine girdik. AB ile ilişkilerin kopması yüksek ihtimal. Ekonomide ise toparlanma çok zor, başlasa da uzun sürmeyecek.

Karamsar olmak için çok neden var, o yüzden yatırım bankası stili ile kısa kısa yazacağım:
Trump’ın icraat planı korkutucu: Trump websitesinde acil icraat planını açıkladı. Ticaret anlaşmalarının feshi ve Çin’in kur manipülatörü ilan edilmesi icraatların başında geliyor. Bir başka deyişle, Trump’ın seçim vaatlerinden dönmeye hiç niyeti yok. Ticaret savaşlarına hazır olalım.

Vergi indirimi ve altyapı harcamaları ABD ekonomisinde hararet yapar, Fed hızlanır: Kongre ve Trump aynı dalga boyunda. Vergiler kesilecek, altyapıya 600 milyar dolar sarfedilecek. Sonuçta harcamalar yükselecek, bütçe açığı ve kamu borcu genişleyecek. Bir yanda ekonomi ve enflasyon hızlanırken öte yandan DİBS stoğu artacak. ABD faizleri her vadede yükselişini sürdürecek. Burada Türkiye’nin izdırabı başlıyor. Senede 200 milyar dolardan fazla dış finansman bulmaya mahkum edilen bir ekonomi ABD faizleri yükselince, tökezler.

Devamı için TIKLAYINIZ!