Vakıfbank 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Yatırım Finansman – (10.11.2016)

Endekse Paralel Getiri

Beklenen getiri: 10%

Net kar beklentilerin üzerinde gerçekleşti

Vakıfbank’ın 3. çeyrek solo net karı 817mnTL ile bizim beklentimiz olan 756mnTL, piyasa beklentisi olan 744mnTL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Net kar çeyreksel bazda %39, yıllık %81 artış kaydetti. Çeyreksel özkaynak karlılığı %13 seviyesinden %17,8’e yükseldi. Son 12 aylık özkaynak karlılığı 3Ç’de, 2Ç’’ye göre 150 baz puan artış göstermiştir.

3Ç’de net karı yüksek tutarda ticari kar, tüfeye endeksli bono getirileri, ve takipteki alacaklardan kaynaklı tahsilatlar destekledi. Bunların dışında, bankanın ana operasyonlarından kaynaklı olarak marj artışı, komisyon gelirindeki artış ve başarılı maliyet yönetimi gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bankanın 3Ç16’da kredi kalitesindeki bozulma dışında, güçlü operasyonel sonuç açıkladığını düşünüyoruz. Bankanın 4. çeyrekte marjlarında çeyreksel daralma ve daha düşük tüfeye endeksli bono getirisi nedeni ile, net karın 3Ç kadar güçlü olmasını beklemiyoruz. Vakıfbank için Endekse Paralel Performans tavsiyesini ve 4,9TL hedef fiyatını sınırlı yükseliş potansiyeli nedeni ile koruyoruz.

3Ç16 performans detayları

Vakıfbank’ın 3Ç net faiz marjı çeyreksel olarak 80 baz puan artış kaydetti. Bu artışın 30 baz puanı tüfeye endeksli bono getirilerindeki artıştan kaynaklandı. Kredi-mevduat faiz makası ise çeyreksel 44 baz puan genişledi. Kredi getirilerinde artış devam ederken, TL mevduat maliyetlerindeki düşüş marjın genişlemesinde etkili oldu.

Banka, yaptığı ters swap işlemleri nedeni ile 3Ç’de 146mnTL tutarında ticari & kur kaynaklı kar kaydetti.

Komisyon geliri artışı 3Ç’de yıllık %10 seviyesinde oluşurken, kredilerdeki büyüme bu artışı destekledi. Faaliyet giderlerindeki büyüme ise yıllık %5 seviyesinde gerçekleşti. 2Ç’de faaliyet gideri artışı %8 seviyesindeydi.

Takipteki krediler oranı çeyreksel %4,1 oranında sabit kaldı. Yakın izlemedeki krediler ise çeyreksel %16 artış kaydetti. Kredi risk maliyet oranı 2Ç’deki 116 baz puandan 3Ç’de 135 baz puana yükseldi.

Sermaye yeterlilik oranı çeyreksel olarak değişmeyerek %14,4’de kalırken, ana sermaye oranı 60 baz puan artışla %11,8’e yükseldi.

Toplam krediler çeyreksel olarak %6 artarken, yıl başından bu yana kredi büyümesi %11 seviyesinde gerçekleşti. Banka yönetimi 2016 yılı için toplam %15 olan kredi büyüme hedefini koruduğunu açıkladı.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!