Yapı Kredi Bankası 2016 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Vakıf Yatırım – (03.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçları

Kısa Vadeli Öneri: Endekse Paralel Getiri

Uzun Vadeli Öneri: TUT

Kapanış Fiyatı (TL): 3,61

Hedef Fiyat (TL): 4,53

Beklentilere paralel net kar (=)

Yapı Kredi Bankası 3Ç16 için 750 mn TL olan beklentimizin %8, Research Turkey konsensüs tahminlerinin ise %4 üzerinde 811 mn TL (çeyreksel -%4, yıllık +%155) net kar açıkladı. Banka’nın 3Ç’de net faiz gelirlerindeki artış net karı olumlu etkilerken, zayıf kredi büyüme performansı ve Takipteki Krediler Oranı (TKO) artışı dikkat çeken unsurlardandır. Temel olarak tahminlerimizin bir miktar üzerinde gerçekleşen net faiz gelirleri ve daha düşük faaliyet giderleri net kar tahminimizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Ancak piyasa beklentilerine yakın gelen sonuçların hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Yapı Kredi Bankası için 4,53 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, Uzun Vadede ise “TUT” önerimizi koruyoruz.

 Yapı Kredi Bankası’nın 3Ç’de toplam kredileri bir önceki çeyreğe göre sadece %0,1 artış göstererek sektör ortalamasının altında gerçekleşti. Detaya baktığımızda; çeyreksel bazda TL kredilerde %1,3 daralma, YP kredilerde ise %2,6 büyüme ($:-%1,3) görüldü Böylece 3Ç’deki zayıf büyüme performansı nedeniyle Yapı Kredi’nin yıllık bazda kredi büyümesi %5,2 ile banka yönetimi tarafından %13,0 olarak bütçelenenin altında seyretti. Ayrıca Bankanın toplam kredilerde özel bankalar arasında 2Ç’de %16,3 olan pazar payı 3Ç’de %16,0 geriledi. (2015: %16,0) Banka’nın mevduat büyümesi ise 3Ç’de sektör ortalamasının altında %0,9 gibi çeyreksel bazda hafif artış gösterdi. TL tarafta %7 gibi güçlü artışa karşın, YP’de dolar bazında %9,7 gibi sert düşüş nedeniyle toplam mevduat büyümesi sınırlı kaldı.

 3Ç’de bankanın aktif kalitesinde sektör ortalamasının bir miktar üzerinde bozulma görüldü. Böylece 3C16’da Banka’nın Takipteki Krediler Oranı (TKO) zayıf kredi büyümesinin etkisi ile önceki çeyreğe göre 40 bp artış ile %4,79 düzeyine çıkarken, yıl başından bu yana 80 bp artış ile 2016 sonu için banka yönetimi tarafından 30 bp artış olarak bütçelenenin üzerine ulaştı. 3Ç’de özel bankalarda TKO artışının ortalama 27 bp olarak gerçekleştiğini hatırlatalım.

 3Ç’de toplam kredi-mevduat farkındaki olumlu seyrin devam etmesi ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinde artışın katkısı ile Banka’nın Net Faiz Gelirleri (NFG) önceki çeyreğe göre %17, yıllık bazda %23 artış ile 2,06 mlr TL’ye ulaştı. Bu rakam beklentimizin %7 üzerine işaret etmektedir. Ayrıca bu dönemde bankanın Net Faiz Marjı (NFM) 2Ç’ye göre 49 bp artmış ve beklentimizin 28 bp üzerinde gerçekleşmiştir.

 Bankanın 3Ç’de takipteki krediler tahsilatlarındaki zayıf performansının yanı sıra 2Ç’deki Visa birleşmesinden kaynaklanan gelirin olmaması nedeniyle diğer faaliyet gelirlerinde görülen çeyreksel bazda düşüş net faiz gelirlerinde görülen güçlü artış ile bir miktar telafi edildi ve böylece bankanın toplam bankacılık gelirleri bir önceki çeyreğe sadece %2 gerileme gösterdi. Ayrıca 2Ç’deki Visa birleşmesinden kaynaklanan geliri hariç tutuğumuzda bankanın net karında çeyreksel bazda %27 artış olduğu görülmektedir.

 Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından bankaya tebliğ edilen 116,2 mn TL’lik (iskonto sonrası: 87 mn TL) idari para cezası 3Ç’de bankanın faaliyet giderlerini bir miktar olumsuz etkilerken, aynı dönemde tüketici iadelerinin (Ç/Ç: -%57) gerilemeye devam etmesi dikkat çekiyor. Böylece bankanın toplam faaliyet giderleri 2Ç’ye göre %4 artış gösterirken, gider/gelir oranı çeyreksel bazda 77 bp artış ile %45,2’ye çıktı.

 Yapı Kredi Bankası’nın 3Ç’de toplam karşılık giderleri bir önceki çeyreğe %7 azalarak 626 mn TL ile beklentimizin %4 üzerinde gerçekleşti. Temel olarak bu dönemde bankanın 50 mn TL serbest karşılık ayırması tahminimizde sapmaya neden oldu.

 Yapı Kredi Bankası için 4,53 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, Uzun Vadede ise “TUT” önerimizi koruyoruz. Genel olarak 2Ç’de gerçekleşen tek seferlik gelirlerin yanı sıra 9 aylık bazda tahminimizden daha yüksek gerçekleşen net ticari karı dikkate alarak Banka için 2016 yıl sonu net kar tahminimizi 2,51 mlr TL’den 3,0 mlr TL’ye çıkarıyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!