Yapı Kredi Bilanço Analizi / Garanti Yatırım – (03.11.2016)

3Ç16 Finansal Sonuçlar – Nötr

Potansiyel Getiri: 14%

Temel faaliyet kalemleri beklentilerle uyumlu

Yapı Kredi 3Ç16’da 811mn TL net kar elde etti. (çeyreksel bazda %4 gerileme, yıllık bazda %155 artış) Açıklanan net kar, bizim beklentimiz olan 759mn TL ve konsensüs beklentisi olan 778mn TL’nin hafif üzerinde gerçekleşti. Net faiz gelirleri ve ücret ve komisyon gelirleri beklentilerimizle uyumlu olurken; beklentilerin altındaki genel karşılıklar ve faaliyet giderleri net karı destekledi.

Öne çıkan noktalar:

Yavaş kredi büyümesi. Çeyreksel bazda kredileri büyümedi, mevduat hacmi ise çeyreksel bazda %0.9 büyüdü. Ticari krediler çeyreksel bazda %8 gerilerken, kredi kartlarında %5 artış kaydetti. Yapı Kredi’nin menkul kıymet portföyü ise %8 küçüldü. Hem TL cinsi tahvil, hem de Eurobond portföyünde azalma görmekteyiz.

Swap maliyetine göre düzeltilmiş net faiz marjı çeyreksel bazda 57 baz puan artarak %4.0 oldu. Marjdaki iyileşmeyi daha çok artan TÜFEX gelirleri destekledi. Kredi mevduat makası 10 baz puan iyileşti, ancak benzer diğer bankalardaki artışın altında kaldı. Düşük kredi büyümesi nedeniyle, komisyon gelirleri çeyreksel bazda %10 geriledi

Faaliyet giderlerinde ceza kaynaklı artış. Yılın ilk 9 ayı itibariyle faaliyet giderleri yıllık bazda %9 arttı. Bütçelenen hedef ise enflasyon oranı kadardı. Gümrük Bakanlığı’na ödenen 87mn TL’lik ceza faaliyet giderlerinin hedefi aşmasında etkili oldu.

Takipteki kredi girişlerinde artış. Takipteki kredi oranı 40 baz puan artarak %4.8’e ulaştı. Takipteki kredi girişleri çeyreksel bazda %26 artarken, tahsilatlar ise %23 arttı. Takibe dönüşüm oranı 35 baz puan artışla 175 baz puan oldu. Yakın izlemedeki krediler ise %19 artış kaydetti. Özel risk maliyeti 28 baz puan artarak 146 baz puana yükseldi. Olası zararlara karşı ise 50mn TL serbest karşılık ayrıldı.

Nötr piyasa etkisi. Faaliyet performansı beklentilerle uyumlu gerçekleşti. Varlık kalitesi metriklerindeki bozulmanın ise, düşük kredi büyümesi kaynaklı payda etkisinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Finansalların etkisinin nötr olmasını bekliyoruz. Hisseler için 12 aylık hedef fiyatımız 4.10TL’de ve “Endekse Paralel Getiri” tavsiyemizde değişiklik yapmıyoruz.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

TÜM BİLANÇO ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!