Yapı Kredi 2018 / 9 Aylık Bilanço Analizi / Ziraat Yatırım – (01.11.2018)

Yapı Kredi 2018 / 3. Çeyrek Bilanço Analizi

Yapı Kredi Bankası’nın 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %9,1 oranında azalarak 1.115mn TL’ye gerilemiş; ancak hem bizim beklentimiz olan 1.017mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 1.015mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada karşılık giderlerinin beklentimizden düşük gerçekleşmesi etkili olmuştur.

Üçüncü çeyrek karı ile birlikte Yapı Kredi Bankası’nın Ocak – Eylül net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %31,1 oranında artış kaydederek 3.586mn TL’ye ulaşmıştır.

Artan faizlerle birlikte bankanın mevduata verilen faizleri %32 oranında artış kaydetse de, faizlerdeki artışın kredilere yansıtıldığını ve kredilerden alınan faizlerin de %23 oranında artış kaydettiği gözlenmiştir. Diğer yandan, Banka’nın TÜFE endeksli tahvillerin hesaplamasında kullandığı tahmini enflasyonu %9,3’ten %16’ya çıkarması ile söz konusu tahvillerden elde edilen yüksek gelir (1.360mn TL), net faiz gelirlerinin çeyreksel bazda %33 oranında artarak 4.143mn TL’ye yükselmesinde etkili olmuştur. Bu çeyrekte net ücret ve komisyon gelirlerinde %1,6 düşüş görülse de buradan elde edilen gelirlerde güçlü görüntü korunmuştur. Bu çeyrekte 466mn TL’lik swap maliyetine karşın döviz cinsi kredi karşılıklarının korunması kaynaklı ticari kar zarar kaleminde 198mn TL gelir elde edilmiştir. Bir önceki çeyrekte bu kalemden 311mn TL gider kaydedilmişti. Takipteki kredilerdeki artış, 1.gruptan 2.gruba geçişler, kurlardaki yükseliş ve makro parametrelerdeki bozulmalara bağlı olarak hem özel hem de genel karşılıklarda artış yaşanırken, banka ayrıca ihtiyatlılık kapsamında da ek karşılık ayırmıştır. Bunlara bağlı olarak da karşılık giderleri %108 oranında artarak 2.890mn TL’ye yükselmiştir. Son olarak, personel gideri kaynaklı operasyonel giderlerdeki %8,2’lik artış karı baskılarken, iştirak gelirleri ise karı desteklemiştir.

Banka’nın net faiz marjı kredi mevduat makasının korunması ve TÜFE endeksli tahvillerin olumlu etkisiyle çeyreksel bazda 71bp artarak %4,91’e yükselmiştir.

Raporun tamamı için tıklayın.
Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN