Vakıfbank Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Vakıfbank Hisse Yorumu

Vakıfbank için TUT olan tavsiyemizi SAT olarak değiştiriyoruz.

Hedef fiyatımız güncel fiyatın %7 altındadır. 2012T 0.9x F/DD ve 7.0x F/K çarpanları benzerlerine göre önemli oranda iskontoya işaret etse de, düşük özsermaye getirisini düşündüğümüzde bu seviyelerin Vakıfbank için normal olduğunu düşünüyoruz. Piyasa ortalamasına göre daha iyi beklentilere sahip olmakla birlikte, şu anki fiyat seviyelerinin yükseliş potansiyeli içermediğini düşünüyoruz.

Özsermaye karlılığı iyileşiyor olsa da, çok cazip değil.

2012 yıl sonu için %15 kredi büyümesi beklediğimiz Vakıfbank’ın özellikle perakende kredilerde daha hızlı büyüyeceğini ve böylelikle marjlarını artıracağını düşünüyoruz. Fonlama tarafında ise, Vakıfbank’ın 2012T olarak %12 mevduat büyümesi gerçekleştireceğini ve bono ihraçları ile fonlama tabanını çeşitlendirip vadeleri uzatacağını bekliyoruz. MB’nin politikalarına duyarlılığının TL ağırlıklı bilançosu nedeniyle yüksek olması ve TÜFE’ye endeksli bonoların ağırlığının düşük olması 22 baz puanlık NFM artış beklentimizin temel nedenidir. Aktif kalitesi tarafında önemli bir bozulma görmemekle beraber, 2012T brüt risk maliyeti artış beklentimiz 13 baz puandır. 2012T kar büyümesi beklentimizin %10 olduğu Vakıfbank’ta özsermaye karlılığının ise % 13.5 seviyesinde olacağını düşünüyoruz.

Değerleme cazip değil.

Vakıfbank için değerleme modelimizde uzun vadeli özsermaye getirimizi %14.6 olarak alırken özsermaye maliyeti ise %15.7’dir. Vakıfbank güncel fiyatında sektöre göre %27 iskonto ile işlem görürken, bu rakam son 4 yıllık iskonto ortalaması olan %33’e paraleldir.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 3.77TL/ 3.50TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir