Yapı Kredi Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Yapı Kredi Bankası Hisse Yorumu

Yapı Kredi için TUT olan tavsiyemizi sürdürüyoruz, yıl sonu için hedef fiyatımız 4.10TL.

Bankanın sağlam büyüme stratejisi ve başarılı gider yönetiminin daha yüksek karlılıkla sonuçlanacağını öngörüyoruz. Ancak, bu olumlu beklentilerin hisse senedi fiyatına yansıdığını düşünüyor ve 9% artış potansiyeli tahmin ediyoruz.

2012 performansının güçlü olacağını düşünüyoruz.

Yapı Kredi’nin yüksek getirili segmentlerde büyüyerek yıllık bazda %17 kredi büyümesi sağlayacağını düşünüyoruz. Fonlama tarafında ise, Yapı Kredi mevduatlara odaklanan stratejisini sürdürürken, bono ihraçları ile maliyetleri aşağı çekmeye çalışacaktır. Yap Kredinin net faiz marjını 2012 yılında 15 baz puan artıracağını düşünüyoruz. Düşük komisyon gelirleri ve tahsilatlara rağmen, güçlü faiz gelirleri ve ticari işlemler zararının bu sene azalacak olması nedeniyle Yapı Kredi’nin gelirlerini 2012 yılında %12 artıracağını tahmin ediyoruz. Brüt risk maliyetinin 26 baz puan artacağını tahmin ederken, faaliyet giderleri %10 ile kontrollü bir şekilde artış göstereceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak, net karın yıllık bazda %10 artacağını ve 2012T çekirdek özsermaye getirisinin %20 olacağını tahmin ediyoruz.

Sınırlı yükseliş potansiyeli.

Yapı Kredi için tahmini F/DD beklentimiz 1.28x olmakla beraber, uzun vadede Yapı Kredi’nin %17.7 özsermaye getirisine sahip olacağını düşünüyoruz. Modelimizde Yapı Kredi için kullandığımız özsermaye maliyeti ise %16.0’dır. Ayrıca, YKB iştiraklerini %25 iskonto ile bankacılık faaliyetlerinden gelen değere ekliyoruz. YKB F/DD çarpanı olarak tarihsel ortalamasında sektöre göre %2 primli işlem görürken, güncel fiyatlarında sektöre göre %2 iskontoludur.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 3.76TL/ 4.10TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir