Akçansa Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Akçansa Hisse Yorumu

2012-sonu hedef fiyatımız 8.30TL %10 artış potansiyeline işaret etmektedir.

Hisse, 2012T 6.9x FD/FVAÖK çarpanı ile yurtiçi benzerlerine göre hafif primli işlem görmektedir. Maliyetlerin arttığı 2012 yılında Akçansa’nın karlılığı verimlilik projelerinin etkisiyle iyileşecektir. Finansallarda beklenen iyileşmenin fiyatlara yansıdığını ve bu nedenle hissenin İMKB-100 endeksine paralel performans
göstereceğini düşünüyoruz.

Akçansa Sabancı Holding’in çimento sektöründe büyüme planları çerçevesinde inorganik olarak büyüyecektir.

Holding’in 5 yılda iki kat büyüme planı bulunmaktadır. Buna bağlı olarak Akçansa ana ortak Heidelberg’in faaliyet alanı dışında satın almalarla ilgilenmektedir.

Faaliyet alanı itibariyle kentsel dönüşümden olumlu etkilenecek.

Önce İstanbul’da başlaması planlanan kentsel dönüşüm, Akçansa’nın faaliyet alanındaki talebini orta vadede artıracaktır. Türkiye’de toplam 6 milyon konutun kentsel dönüşüm çerçevesinde yeniden yapılması planlanmaktadır. Yüksek çimento ihtiyacının uzun vadeli olacağını düşünüyoruz. 2012 yılında Akçansa’nın yurtiçi satış hacmi %5 artarken azalan ihracat hacmi nedeniyle toplam satışların yaklaşık aynı seviyede kalacağını öngörüyoruz.

2012’de maliyetler düşecek, marjlar iyileşecek.

Çanakkale fabrikasında 2011 Eylül sonunda devreye giren atık ısı geri dönüşüm tesisi sayesinde Akçansa elektrik tüketimini düşürmüş ve sektörde rekabet avantajı kazanmıştır. Ayrıca Şirket, düşük petrokok fiyatları nedeniyle üretimde kömür kullanımından petrokok kullanımına geçmiştir. İkinci yarıda verimlilik projelerinin etkisi ile marjlardaki iyileşmenin daha belirgin olacağını düşünüyoruz.

Sınırlı yükseliş potansiyeli.

Yapı Kredi için tahmini F/DD beklentimiz 1.28x olmakla beraber, uzun vadede Yapı Kredi’nin %17.7 özsermaye getirisine sahip olacağını düşünüyoruz. Modelimizde Yapı Kredi için kullandığımız özsermaye maliyeti ise %16.0’dır. Ayrıca, YKB iştiraklerini %25 iskonto ile bankacılık faaliyetlerinden gelen değere ekliyoruz. YKB F/DD çarpanı olarak tarihsel ortalamasında sektöre göre %2 primli işlem görürken, güncel fiyatlarında sektöre göre %2 iskontoludur.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 7.56TL/ 8.30TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir