İş Bankası C Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

İş Bankası C Hisse Yorumu

İş Bankası, için olumlu görüşümüzü koruyor ve AL olan tavsiyemizi sürdürüyoruz.

İş Bankası’nın güçlü şube dağıtım kanalları, değer yaratma potansiyeli ve defansif yapısı nedeniyle benzerlerine göre ön plana çıkacağını düşünüyoruz.

2012 yılında çekirdek özsermaye getirisinin %18 olacağını tahmin ediyoruz.

Yıllık bazda kredi büyümesinin %15 olarak gerçekleşeceğini öngördüğümüz İş Bankasının daha çok TL segmentinde KOBİ kredilerine odaklanacağını düşünüyoruz. 2012 yılında 17 baz puan net faiz artışı öngördüğümüz İş Bankası, güçlü mevduat tabanının yanı sıra, bono ihraçları ve para piyasasından elde edilen fonlarını artırarak fonlama maliyetlerini aşağı çekecektir. Ayrıca, İş Bankası’nın komisyon gelirlerini yıllık bazda %12 artıracağını düşünüyoruz, bu oran kapsamımızdaki bankalar içerisinde bu alanda en iyi performansa işaret ediyor. Aktif kalitesi tarafında ise önemli bir bozulma beklemediğimiz İş Bankası’nın 2011 yıl sonunda 147 baz puan olan risk maliyetinin 2012 yılında 154 baz puana çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu pozitif gelişmelere rağmen, daha düşük tahsilatlar ve yıllık bazda %12 artmasının beklediğimiz faaliyet giderleri sonucu net karın 2012 yılında önceki yıla paralel gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Sonuç olarak çekirdek özsermaye getirisinin 2012 sonunda önceki yıla göre 2 puan gerileyerek %18
olacağını düşünüyoruz.

İş Bankası için 2012-sonu hedef fiyatımız 5.60TL’dir.

İş Bankası için hedef F/DD 1.38x iken, uzun vadede İş Bankasının %17.4 özsermaye getirisine sahip olacağını düşünüyoruz. Değerleme modelimizde İş Bankası için kullandığımız özsermaye maliyeti % 15.4’dir.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 4.87TL/ 5.60TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir