Halk Bankası Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Halk Bankası Hisse Yorumu

Halkbank için AL olan tavsiyemizi TUT olarak değiştiriyoruz.

Halkbank yılbaşından bugüne %45 nominal getiri ve endekse göre % 19 rölatif getiri sağlayarak benzerlerine göre oldukça güçlü bir performans gösterdi. Bu performans sonucu şu anki revize edilmiş hedef fiyat seviyemize oldukça yaklaştı. 2012T hedef fiyatımız Halkbank için 15.50TL olup, bu seviye %10 artış potansiyeline
sahiptir.

Güçlü büyüme ve karlılık 2012 yılında da devam ediyor.

Halkbank’ın TL ve YP kredilerde sırasıyla %17 ve %10 büyüyeceğini düşünüyoruz. Yüksek getirili krediler ve fonlama maliyetinin iyi yönetilmesi sonucu banka net faiz marjını 26 baz puan artırarak %5.0 seviyesine getirecektir. Faaliyet giderlerinin %12 artacağını tahmin ediyoruz, ayrıca maliyet/gelirler oranının %35 gibi oldukça düşük bir düzeyde seyretmeye devam edeceğini öngörüyoruz. Aktif kalitesi tarafında ise bankanın toplam brüt risk maliyetinin 2012’de 24 baz puan artarak 118 baz puan seviyesine geleceğini düşünüyoruz. Net karlılığa baktığımızda, Halkbank’ın yıllık bazda %13 ile kapsamımızdaki bankalar içerisinde karlılığını en çok artıran banka olacağını düşünüyoruz.

Değerleme cazip seviyelerde değil.

Halkbank için tahmini F/DD oranımız 2.03x olmakla beraber ve uzun vadeli özsermaye karlılığı % 22.2 ve özsermaye maliyeti %16.0 seviyesindedir. Halkbank F/DD çarpanı olarak bakıldığında yüksek özsermaye getirisi nedeniyle, sektöre göre 2012T rakamlarında %40 primli işlem görüyor. 12 aylık ileriye dönük F/DD oranlarında sektöre göre olan primi son 4 yıllık veriye göre +2 standart sapmanın üzerinde işlem görmektedir.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 14.10TL/ 15.50TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ PARA & BORSA MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL PİYASA YORUMLARINA ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir