Akbank Hisse Yorumu / Garanti Yatırım – (06.07.2012)

Akbank Hisse Yorumu

Akbank, 2012-sonu hedef fiyatımız olan 6.70TL’ye göre artış potansiyeli içermiyor.

Akbank için TUT olan tavsiyemizi sürdürüyoruz. Bankanın portföyünü daha yüksek getirili ürünlere yönlendirmesini olumlu karşılamakla beraber, şu durumda değerlemelerin bu pozitif beklentileri yansıttığını düşünüyoruz.

2012 yılında kar büyümesinin %8 olarak gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

2012 yılında Akbank’ın özellikle yüksek getirili KOBİ ve tüketici segmentlerinde yoğunlaşarak toplamda %14 kredi büyümesi gerçekleştireceğini öngörüyoruz. Ayrıca, Akbank’ın bono ihraçları ile fonlama kaynaklarını çeşitlendiriyor. Bu durumda, net faiz marjının 2012’de 15 baz puan artacağını tahmin ediyoruz. Komisyon gelirlerindeki düzenlemelere rağmen yıllık bazda komisyon gelirlerinin
%10 civarının artacağını öngörüyoruz. Özellikle Basel II’nin yürürlüğe girmesinden sonra güçlü sermaye yapısının Akbank için ayırt edici bir faktör olacaktır.

Değerleme modelimize göre Akbank için 2012T hedef fiyatımız 6.70 olmakla beraber, aynı dönem için 1.34x F/DD öngörüyoruz.

Modelimizde %17 özsermeye getirisi kullanırken, sermaye maliyeti olarak ise %15.1 kullandık. F/DD çarpanına baktığımızda Akbank’ın sektöre göre %9 primli işlem gördüğünü görüyoruz. Bu prim oranı, son dört yılın ortalama prim, olan %12’nin altındadır. Değerleme olarak ortalamanın altında özsermaye getirisi olmasına rağmen, sektöre göre daha primli işlem görmesini, güçlü sermaye ve muhafazakar yönetim anlayışının getirmiş olduğu düşük risk algısı olarak açıklıyoruz.

Mevcut/ 2012-sonu Hedef Fiyat: 6.68TL/ 6.70TL

Kaynak: GARANTİ YATIRIM MALİ PİYASALAR STRATEJİSİ – 2Y12

Hisse senetleri ve piyasalar konusunda sormak istediklerinizi piyasa uzmanımıza aşağıdaki form yardımıyla iletebilirsiniz.

İletişim Formu

İletişim formu için buraya tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir